Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin - Enes Garibović

Autor: Željka Pačalat, 5. 4. 2017.

Enes Garibović student je Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a bavi se karateom od svoje sedme godine. Od tada je osvojio brojna odličja i ima razne nacionalne i međunarodne uspjehe među kojima je važno naglasiti da je postao državni prvak čak sedam puta, a nedavno je postao i europski prvak u Sofiji pobijedivši Francuza Jessieja da Costu čak 10 – 2. Također na svjetskoj ljestvici poretka trenutačno je prvi u svojoj kategoriji.

Ispričaj nam uspomene koje te vežu za ovu školu.

Vežu me mnoge lijepe uspomene, izdvojiti samo jednu bilo bi jako teško, gotovo nemoguće. Znam da se sve uspomene vežu uz moj razred 4. f te uz sve moje profesore i razrednika profesora Matečaka. Gimnazija mi je ostavila mnoge lijepe uspomene kojih ću se rado sjećati tijekom cijelog života.

Reci nam više o svojem fakultetu, koji si smjer i kakvi su ti dojmovi?

Student sam treće godine Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a smjer koji sam upisao zove se Elektroničko i računalno inženjerstvo. Za sada sam zadovoljan, sve sam ispite položio i s uspjehom sam također zadovoljan. To je ono što sam ja zapravo i htio upisati i čime se kasnije u životu želim baviti.

Reci nam više o sportu kojim se baviš. Kada si shvatio da je prestao biti hobi te postao ozbiljniji, profesionalni sport?

Treniram karate od svoje sedme godine, što je već trinaest godina. Naravno na početku, kako si i rekao, bio je hobi, a kasnije kada su stizali malo veći rezultati i kad sam dobio poziv u reprezentaciju, tad su krenuli još veći rezultati i sport mi je postao više od hobija. Danas mi je to druga profesija. Treniram svaki dan, imam obveze u nacionalnom savezu, kategoriziran sam sportaš i stipendist olimpijskoga odbora tako da sam ugovorom vezan s olimpijskim odborom i moram izvršavati sve svoje sportske obveze. Sve ih ispunjavam s osmijehom i nije mi uopće teško.

Kako usklađuješ sport i fakultet?

U početku, na prvoj godini, bilo mi je teško uskladiti sve fakultetske i sportske obveze, a kasnije kad sam se bolje organizirao, postalo mi je puno lakše. Zahvalio bih fakultetu koji mi je izišao ususret, a i srednjoj školi, Prvoj gimnaziji Varaždin, koja mi je također izišla ususret i olakšala mi usklađivanje obveza.

Za kraj, imaš li kakvu poruku za sadašnje učenike Prve gimnazije Varaždin?

Mogu im samo reći da uče, ali i uživaju koliko god mogu te da nađu fakultet koji ih zanima i da se njemu posvete najviše moguće te da će im onda fakultet postati najmanja briga.

Pripremio: Filip Gomerčić, 4. b

Enesovu video-poruku za naše učenike možete pogledati na poveznici.