Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Marko Ivanković

Autor: Željka Pačalat, 13. 2. 2017.

Danas ćemo razgovarati s Markom Ivankovićem, bivšim informatičkim olimpijcem koji je na svjetskoj informatičkoj olimpijadi 2006. osvojio srebro. Gospodin Ivanković živi i radi u Zürichu kao programer u Googleu.

Možete li nam malo opisati kako izgleda Vaš radni dan?

Svi više-manje imamo klizno radno vrijeme. Ja najčešće dolazim u ured oko 9:30 sati. Ovisno o tome koliko e-pošte trebam pročitati, stignem nešto i programirati što traje do ručka. Poslije ručka budu sastanci koji oduzimaju najviše vremena, nakon toga ako imam sreće, programiram; ako ne, onda čitam dokumente o dizajnu tehničkih sustava. Oko 17:40 idem kući. Tako mi dan izgleda 40 % vremena. Druga je česta situacija “Moraš putovati negdje” i onda sam po tjedan dana u SAD-u.

Kakvi su radni uvjeti u Googleu?

Odlični. Komedija Internship jako dobro prikazuje uvjete u uredu. Stvarno se u uredu nalazi biljar, stolni nogomet, soba za glazbu, soba za spavanje…

Kako to da ste odlučili otići raditi izvan Hrvatske i mislite li se vratiti?

Odlučio sam otići izvan Hrvatske jer nigdje u Hrvatskoj tada nije bilo tvrtke gdje bih mogao dobro nastaviti svoj profesionalni razvoj. Vratio bih se u Hrvatsku, u trenutku kada završim profesionalno usavršavanje, ne vidim zašto se ne bih.

Bili ste veoma uspješni na natjecanjima. Isplati li se baviti time u srednjoj školi, tj. ima li kasnije koristi u poslu od toga?

Isplati se, pogotovo u srednjoj školi. Ja sam se bavio natjecanjima i na fakultetu i nisu bila tako korisna. Natjecanja u srednjoj školi bila su zanimljiva i dosta korisna najviše zbog toga jer alternativno korištenje vremena ne bi bilo baš korisno. Na fakultetu je korisnije baviti se inženjerskim stvarima jer postoji vise mogućnosti u tom području. Sada mislim da bi se i u srednjoj školi dalo baviti nečim inženjerskim. U svakom slučaju, baviti se nečime jest potrebno.

Studirali ste na FER-u. Možete li nam reći: je li to dobar faks za nekoga tko želi postati programer ili je pak možda bolje otići na PMF ili izvan države?

Ja mislim da svatko treba otići izvan države, pogotovo sada kad smo u EU. Jedan semestar vani, odlično, dva, super pogotovo ako su na različitim sveučilištima. Meni je FER najviše koristio zbog društva koje je bilo tamo, da sada biram fakultet, opet bih odabrao prema tome što drugi upisuju.

Za kraj, treba li informatika postati obvezni predmet u školama?

Treba, ali ju treba promijeniti. Informatiku treba razdvojiti na inženjerski dio i na računalnu pismenost. Računalnu pismenost treba uvesti od 2. razreda osnovne škole, dok programiranje treba ostaviti ili kao izborni predmet ili samo u nekim smjerovima.

Pripremili: Ivan Avirović i Marin Kišić, 4. g

Poruku g. Ivankovića povodom 380. godišnjice škole možete pogledati ovdje.