Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Nebojša Buđanovac

Autor: Željka Pačalat, 22. 12. 2016.

Nebojša Buđanovac socijalni je pedagog, psihoterapeut, pisac te aktivni član Crvenog križa. Ovaj svestran i skroman humanitarac javnosti je poznat zbog brojnih uspjeha u prevenciji sekti na području Varaždinske županije i cijele Hrvatske te prevenciji suicida. Također je osnivač mačevalačkog društva Kensei i pisac romana Putujući ratnik i Priča o nama.

Na pitanje čime se točno Nebojša bavi odgovorio mi je da se on nakon faksa odlučio prestati baviti devijatnim skupinama što je bio njegov prvobitan odabir, već se odlučio baviti prevencijom suicida i depresije. Želio je svoj rad usmjeriti prema tzv. „normalnim“ ljudima s nekim problemima. S tim je ciljem nedavno osnovan krizni tim unutar Crvenog križa sa željom prevencije suicida i obiteljskog nasilja.

Prije toga također je djelovao unutar udruge Anđeli čuvari koja se bazirala na prevenciji suicida koja je funkcionirala 6 – 7 godina, a kasnije su se spojili s Crvenim križem. U te 3 – 4 godine imali su preko 400 intervencija. Jedan od problema kojih smo se dotakli jest taj da takav tim za krizne situacije (psihološka stanja) trenutačno postoji samo u Varaždinu i da bi njemu bilo jako drago kada bi uspio takav tim uvesti u svaki dio Hrvatske kao važni dio Crvenog križa. Njegov je tim također svakodnevno djelovao u Slavoniji za vrijeme poplava i punih šest mjeseci proveo je s ljudima i pomagao im da lakše podnesu tu kriznu situaciju te je pomagao i tijekom izbjegličkih kriza.

Zatim smo se dotakli druge teme, a to je njegov spisateljski rad. Rekao je da trenutačno traži izdavača u Engleskoj za svoju knjigu Priča o nama koju je već preveo na engleski jezik, a drugu se knjigu Putujući ratnik tek sprema prevesti. Također se bavi prevođenjem knjiga s engleskog na hrvatski i s hrvatskog na engleski te kaže da je u karijeri preveo oko 170 kuna.

Njegovu svestranost obuhvaća i činjenica da je osnivač mačevalačkog kluba Kensei koji se bavi različitim vrstama japanskog mačevanja i svjetski je prvak u toj disciplini.

Sjećanja g. Buđanovca na njegove gimnazijske dane kao i osvrt na ono što je od naše škole dobio možete pogledati u video poruci koju nam je poslao povodom proslave 380. godišnjice.

Napisao: Robin Kokot, 2.d