Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Ana Brdarić Boljat

Autor: Željka Pačalat, 30. 11. 2016.

Povodom proslave 380. obljetnice škole naši učenici imali su priliku upoznati i intervjuirati neke bivše učenike koji danas vrlo uspješno djeluju na svojim područjima. Kako bi svi učenici mogli saznati njihove zanimljive priče, intervjui koje su zapisali sadašnji učenici objavljivat će se jednom tjedno, a nadamo se da ćete ih sa zanimanjem pratiti. Ovaj tjedan započinjemo s radom naše urednice Eme Sabljak koja je uz kolegicu Nikolinu Bistrović imala priliku razgovarati s Anom Brdarić Boljat.

Ana Brdarić Boljat poznata je kao lice RTL-a danas, međutim manje je poznato da je pohađala našu gimnaziju. Tijekom obilaska škole razgovarali smo o njezinim srednjoškolskim danima na Prvoj gimnaziji Varaždin, no ispitali smo je i o njezinu putu do uspjeha.

Ispričala nam je da je u srednjoj školi cijenila sve učitelje koji su uvidjeli da je drugačija te je posebno istaknula profesoricu Jurše i profesoricu Kipke koje su joj ostale u sjećanju kao mlade profesorice koje su iskreno razumjele potrebe učenika.

Njezin put do novinarstva bio je gotovo slučajan te tijekom srednje škole nije imala ni u primisli da bi mogla postati novinarka, ali se unatoč tome našla u tom "ne baš klasičnom zanimanju". Da je životni put nije odveo na Fakultet političkih znanosti, rekla je da bi možda čak završila kao fizičarka jer je često vođena svojom prirodnom znatiželjom. Međutim, smatrala je da je njezino odabrano zanimanje mnogo jednostavnije od zanimanja kakve znanstvenice, a u novinarstvu svejedno može istraživati, ali riječima i logikom.

Svima je savjetovala da se pokušaju konkretnije ubaciti u posao koji ih zanima praktičnim radom jer joj je upravo rad na lokalnim televizijama omogućio da dođe do današnjeg uspjeha. Ta iskustva pružala su joj mogućnost učenja svakodnevnog posla novinarstva i priliku da proširi svoj krug poznanika. No, naravno ništa se ne može postići preko noći, nego je potrebno uložiti mnogo vremena i truda.

Iako kao srednjoškolka nije naumila postati novinarka, i dandanas je zaljubljena u taj posao. A pri tom poslu najviše joj je pomogla njezina tvrdoglavost, znatiželja i jedna dječja vrckavost. No, važna je bila i njezina empatija zbog koje je uvijek bila spremna se izboriti za druge što je važna osobina novinara.

Za kraj, preporučila bi učenicima da se bave tim zanimanjem jer dobrih novinara i reportera uvijek nedostaje u Hrvatskoj, međutim čak im ne bi preporučila da idu izravno studirati novinarstvo jer ako to osoba ima u sebi i zaljubljena je u novinarstvo, može postati novinar unatoč drugačijoj struci.

Pripremile: Ema Sabljak i Nikolina Bistrović, 4. IB

Poruku gđe. Brdarić Boljat povodom 380. godišnjice škole možete pogledati ovdje.