Vijesti iz knjižnice

Posjet INTERLIBERU

Autor: Marinela Marčetić, 14. 11. 2010.

12. listopada posjetile smo Interliber - najveći hrvatski sajam knjiga. U moru knjiga i rijeci ljudi dale smo si zadatak pronaći što više ( po što povoljnijim cijenama) literature koju trebaju naši korisnici. Moramo priznati kako je ovo jedan od najljepših zadataka svakom knjižničaru.cheeky Unatoč gužvi i nepreglednom šarenilu, vjerujemo kako smo uspješno obavile ovaj zadatak, pa dođite, pogledajte što je novo u knjižnici!

Osim razgledavanja izloženih knjiga, prisustvovale smo i nekim drugim događanjima, od kojih ćemo izdvojiti dva. Prvo, to je susrt s književnicom Ivanom Simić Bodrožić, kojoj je za  knjigu Hotel Zagorje ( koju smo nabavile i za našu knjižnicu!) uručena nagrada "Kočićevo pero".  Nešto ranije čule smo ime Ivane Simić Bodrožić i među trima nominiranima za nagradu "Kiklop". Miljenko Jergović, jedan od prezentera, izrazio je uvjerenje kako u ovoj književnici imamo veliki potencijal za hrvatsku književnost.

Drugi događaj koji bismo željele spomenuti je Okrugli stol na temu "Knjiga i drugi mediji" u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara. Ovaj skup najviše je platio cijenu okolnostima u kojima su se odvijali svi susreti: veliki prostor, mase ljudi koje prolaze, razgovaraju, djeca koja se igraju, problemi pri projekcijama...Uz sve te tehničke, moramo priznati, bilo je još propustata. Prevelik broj sudionika, potpuno suprotni stavovi i pristupi temi, nemogućnost da brojni prisutni knjižničari kažu svoj stav. Možemo izdvojiti dva krajnja, suprotstavljena mišljenja. Dok se ljudi iz informatičke branše nadaju  kako će se pisci, izdavači i svi drugi dogovoriti i njima prepustiti prava objave sve moguće literature na elektronskim medijima, pisci i knjižničari zalažu se za zaštitu autorskih prava i prava svih učenika da u svojoj knjižnici pronađu potrebnu knjigu. Da je bilo vremena pokazalo bi se kako ovi stavovi i nisu tako oprečni, ali vremena nije bilo, pa je Zvonimir Balog zabrinut napustio skup...

Vi, pak, bez brige dođite u knjižnicu! Nabavile smo puno toga!

Vaše knjižničarke.

« Rujan 2019 »