Prva gimnazija Varaždin

ACSL finale 2024: 4 medalje za prvogimnazijalce!

Autor: Josip Sačić, 6. 6. 2024.

Dva tima učenika Prve gimnazije Varaždin u školskoj godini 2023./2024. ponovno su sudjelovala na američkom ACSL natjecanju. U 4 kola kvalifikacija sudjelovalo je više od 8000 učenika iz 500 škola iz SAD-a, Kanade, Europe i Azije u više različitih kategorija, a učenici Prve gimnazije Varaždin uspjeli su se ponovno kvalificirati na finalno American Computer Science League natjecanje koje je održano online u subotu 25. svibnja 2024. godine.

Na finale je u kategoriji Intermediate 5 pozvano ukupno 611 učenika iz SAD-a, Rumunjske, Kanade, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Hong Konga, Kine, Perua, Šangaja i Hrvatske, od ukupno 1152 koji su se natjecali u prethodna četiri kvalifikacijska kola. Prva gimnazija Varaždin bila je jedina škola iz Hrvatske, na finale je pozvano 11 naših učenika iz te kategorije. 18 učenika osvojilo je zlatnu medalju, svega troje iz Europe, a Bruno Kosmačin, 4. g, osvojio je i maksimalni broj bodova 40. 29 učenika osvojilo je srebrnu medalju, svega četvero iz Europe, a Antun Kralj, 3. g, osvojio je 37/40 bodova. 49 učenika osvojilo je brončanu medalju, svega troje iz Europe, dok je Sofija Velkovska, 4. IB, osvojila 36/40 bodova.

U kategoriji Junior 5 na finale je pozvano ukupno 542 učenika iz SAD-a, Rumunjske, Kanade, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Perua, Šangaja i Hrvatske, od ukupno 639 koji su se natjecali u prethodna četiri kvalifikacijska kola. Prva gimnazija Varaždin bila je jedina škola iz Hrvatske, na finale je pozvano troje naših učenika iz te kategorije. 20 učenika osvojilo je zlatnu medalju, svega jedna iz Europe, Ozana Margotić, 1. g, koja je osvojila maksimalnih 40 bodova.

Bruno, Antun i Sofija polaznici su Centra izvrsnosti iz informatike za srednje škole, a pripremali su se kroz radionicu Centra „Primjena naprednih algoritama u rješavanju programskih zadataka“. Svih četvero učenika pripremalo se i dodatno kroz izvannastavnu aktivnost škole „ACSL“.

Osim navedenih učenika, također dobre rezultate ostvarili su i ostali učenici koji su se plasirali na završno natjecanje u obje kategorije. U kategoriji Junior 5 to su bili Dino Bregović, 1. g, i Jan Vašak, 1. g, a u kategoriji Intermediate 5 Andrej Martinez, 2. f, Karla Barbir, 2. f, Lana Šćukanec, 2. g, Luka Knapić, 3. f, Marko Bošnjaković, 3. f i Marko Hrenić, 3. g. Karla, Lana, Luka i Marko B. te Marko H. polaznici su i Centra izvrsnosti iz informatike za srednje škole, radionice „Primjena naprednih algoritama u rješavanju programskih zadataka“.

Učenicima će za osvojene medalje biti poslane vrijedne nagrade organizatora.

Mentor u Centru i u školi je Bojan Banić. Cjeloviti rezultati finala po kategorijama dostupni su na poveznici.

Velike čestitke osvajačima medalja, kao i ostalim učenicima!