Simulirana sjednica Sabora za srednjoškolce - naši učenici predsjedavali Hrvatskim saborom

Autor: Josip Sačić, 2. 5. 2024.

29. 4. 2024. u organizaciji saborske Službe za građane održana je 11. simulirana sjednica za učenike 49 srednjih škola iz svih krajeva Hrvatske na kojoj su učenici raspravljali o Zakonu o sustavu civilne zaštite. Sjednicu je otvorio predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković. Mjesto predsjednice Sabora i tajnice simulirane sjednice preuzele su učenice 4. a razreda naše škole Ana Cikač i Ana Špoljarić. Za potpredsjednicu simuliranog Sabora izabrana je Dora Vidaković, a za zamjenicu tajnice Dora Lacković, također učenice 4. a razreda. Naša učenica Leona Horvat iz 4. a razreda govorila je u ime Kluba zastupnika, a u svom se govoru osvrnula na važnost i ulogu Gorske službe spašavanja te je predložila bolju zakonsku regulativu postojećih zakona prema spomenutoj organizaciji. Na dnevnom redu sjednice našao se Prijedlog zakona o sustavu civilne zaštite s Konačnim prijedlogom zakona, prvo i drugo čitanje (hitni postupak). Simulirajući rad zastupnika u Hrvatskome saboru, učenici srednjih škola na neposredan način usvajaju znanja o zakonodavnoj proceduri i tijeku donošenja zakona. Sudjelujući u radu simulirane sjednice učenicima se također podiže razina znanja o najvišem predstavničkom i zakonodavnom tijelu Republike Hrvatske te pruža mogućnost boljeg razumijevanja njegove uloge u životu građana. Ovaj hvalevrijedan projekt doprinosi razvoju demokratske političke kulture među učenicima te ih oblikuje u odgovorne i politički pismene građane. Učenice je za sjednicu pripremala mentorica Ivana Žnidarić Kajić, a velika je podrška u Saboru učenicima bila i ravnateljica Janja Banić. Učenicima je posebno čestitala Služba za građane Hrvatskog sabora i Povjerenstvo za provedbu 11. simulirane sjednice na sjajnoj izvedbi i izvrsnom predsjedanju sjednicom učenika srednjih škola u Sabornici.

Čestitke našim učenicama Ani Cikač, Anji Špoljarić, Dori Lacković, Dori Vidaković i Leoni Horvat!

Cijelu sjednicu možete pogledati na poveznici.

« Svibanj 2024 »