Erasmus+ iskustvo profesora Marka Šafrana u Amsterdamu: jezik, kultura i nova prijateljstva

Autor: Janja Banić, 25. 4. 2024.

Ovog tjedna, od ponedjeljka do subote, profesor biologije Marko Šafran sudjeluje na iznimno zanimljivom Erasmus+ tečaju naprednog engleskog jezika u slikovitom Amsterdamu. Posebnost ovog tečaja leži u njegovoj bogatoj međunarodnoj atmosferi jer u njemu sudjeluju polaznici iz različitih krajeva svijeta - od Francuske, Italije, Finske, Španjolske, Njemačke pa sve do Venezuele. Ova raznolikost daje tečaju vrijednu interkulturalnu dimenziju koja omogućuje sudionicima ne samo učenje jezika, već i razmjenu iskustava i uvida iz različitih kultura. Fokus seminara nije samo na lingvističkoj domeni jezika, već se velika pažnja posvećuje i fizičkim aspektima komunikacije kao što su tonalitet, dinamika glasa i govor tijela, ali i kognitivnim te socio-emocionalnim sposobnostima. Uvod u tečaj bio je posebno zanimljiv, jer su sudionici imali priliku predstaviti svoje škole i zemlje, a slatki zalogaji nakon predavanja poput Domaćice i Bajadera izazvali su posebno oduševljenje. Slobodno vrijeme iskorišteno je za upoznavanje Amsterdama, njegove bogate povijesti i impresivnih znamenitosti. Prof. Šafrana posebno je dojmio posjet Amsterdamskom zoološkom vrtu i odlazak u Micropia-u, izložbeni paviljon koji istražuje čarobni svijet mikroorganizama i njihov značaj za život na Zemlji. Jedno od posebnih iskustava bilo je i otkrivanje Keukenhofa, najvećeg cvjetnog parka na svijetu, poznatog po spektakularnim cvjetnim aranžmanima tulipana i drugog proljetnog cvijeća koje privlači posjetitelje iz cijelog svijeta. Sve nabrojane aktivnosti probudile su apetit kod sudionika pa je uživanje u lokalnim delicijama poput "Kroketten", "Appeltaart" i "Stroopwafel", kao i poznatim flanderskim krumpirićima bilo nezaboravno iskustvo. Do kraja seminara, profesora Šafrana i ostale sudionike očekuju još mnogo uzbudljivih aktivnosti i novih iskustava.

« Svibanj 2024 »