EPAS učenice u Saboru

Autor: Josip Sačić, 20. 10. 2023.

U četvrtak 12. listopada u Hrvatskom saboru održana je tematska sjednica o klimatsko-energetskim politikama u kontekstu ažuriranja Integralnog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Hrvatske do 2030. godine na kojoj su sudjelovale učenice 4. a razreda koje sudjeluju u EPAS programu (Škola ambasador Europskog parlamenta): Anja Špoljarić, Dora Vidaković, Ana Cikač te Leona Horvat. Sjednici je prethodilo otvaranje izložbe plakata s pojmovima Klimatskog rječnika koju je realizirala udruga Terra Hub u okviru edukativne kampanje “Terrapija“ kako bi osvijestili javnost o problemu nedovoljnog poznavanja fenomena klimatskih promjena, njihovih uzročnika i uloge čovjeka te povezivanja njihova utjecaja sa svakodnevnim načinom života i rada. Predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode, gospođa Sandra Benčić, predstavila je sam plan i istaknula kako on daje pregled stanja u području energetike, klimatske politike i nacionalnih ciljeva za svaku ključnu dimenziju energetske unije. U raspravi su sudjelovali predstavnici resornih tijela i institucija izvršne vlasti, zavoda i instituta te predstavnika udruga i akademske zajednice koji su ponudili rješenja i dali konkretne prijedloge za što učinkovitiji NECP. Tom prilikom učenice su se uključile u raspravu i istaknule važnost zelenog prijevoza te primjer Varaždina kao grada bicikala koji radi na biciklističkoj infrastrukturi. Naglasile su potrebu poboljšanja organizacije javnog prijevoza u RH, posebno vlaka, kojim se trenutno koristi malo ljudi zbog nepouzdanosti, nedovoljne brzine i loše željezničke infrastrukture, a koji je izvrstan način zelenog prijevoza u brojnim državama članicama EU. Učenice su istaknule primjere što bi građani mogli primijeniti u svojoj svakodnevnici kako bi svi zajedno utjecali na održivi razvoj 21. stoljeća i na kvalitetu života u lokalnim zajednicama kojima pripadaju. Ono što su istaknule kao najvažnije jest da se ovakva rasprava organizira i na lokalnoj razini koja bi između ostalog trebala potaknuti edukaciju i promjenu kod svakog pojedinca za održivo društvo jer i mala promjena koja se dogodi čini veliku razliku.

Učenike je vodila profesorica Ivana Žnidarić Kajić.

Leona Horvat, 4. a