Vlakom u Čakovec

Autor: Vladimir Mikac, 21. 6. 2023.

Učenici izborne sociologije kulture i umjetnosti cijelu su godinu obilazili različite muzeje i galerije, kazalište te brojne kulturne manifestacije kako bi kroz takve posjete stvarali nova znanja, razvijali vještine te stvorili naviku redovitih obilazaka kulturnih institucija i bolje razumjeli kulturu. Muzej kao važan izvor učenja izvan učionice upravo je ono što je učenicima cijele godine predstavljalo veliko zadovoljstvo i čemu su se uvijek veselili. Za kraj nastavne godine, 16. lipnja, učenici su imali prilike posjetiti Muzej nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“ koji je na vrlo zanimljiv i interaktivan način pridobio pažnju učenika. Muzej je smješten u fortifikaciji Starog grada Zrinskih u Čakovcu te predstavlja sva zaštićena nematerijalna kulturna dobra Međimurja, poput međimurske popevke, umijeća izrade tradicijske pokladne maske pikač, prikaza umijeća zlatarenja u Međimurju i sl. Na vrlo zanimljiv način prikazana je predaja o zmaju Pozoju koji je još uvijek prisutan u Međimurju. Drugi dio postava koji je posebno bio zanimljiv učenicima  prikazuje razvoj oružja i opreme te sustav obrane čakovečke utvrde od 13. do 17. stoljeća, a posebno su ih se dojmile tamnice i priče o zatvorenicima u doba Zrinskih. Ispred spomenika Oproštaj učenica Lorena Benčić pročitala je oproštajno pismo Petra Zrinskog supruzi Katarini prije samog smaknuća u Bečkom Novom Mjestu te su tako učenici ponovili i urotu Zrinsko – Frankopansku o kojoj su učili na nastavi povijesti. Cjelogodišnje druženje zaključili smo sladoledom i opuštenim druženjem te se zadovoljni vratili u Varaždin. Posebnost ove izvanučioničke nastave jest prijevozno sredstvo vlak na relaciji Varaždin – Čakovec – Varaždin kojim smo se koristili i u kojem su se učenici ugodno osjećali, a koje je ekološki još uvijek najprihvatljiviji način putovanja te za učenike i studente u RH i besplatan.

Ivana Žnidarić Kajić, prof.

« Svibanj 2024 »