EPAS učenici naše škole obilježili Dan Europe

Autor: Vladimir Mikac, 11. 5. 2023.

Dan Europe obilježava se 9. svibnja u znak sjećanja na povijesnu "Schumanovu deklaraciju" iz 1950. godine. U njoj je Robert Schuman iznio svoju viziju novog oblika političke suradnje u Europi. Ovaj dan predstavlja simbol mira i jedinstva među državama članicama EU-a, unatoč izazovima s kojima se suočavaju te se smatra početkom današnje Europske unije.

Mladi ambasadori programa Škola ambasador Europskog parlamenta, pod mentorstvom Hane Bulić, prof. i Ivane Žnidarić Kajić, prof., obilježili su Dan Europe. Učenici su kvalitetno istražili problem tekstila kao velikog zagađivača našeg planeta te su pripremili edukativno predavanje o kružnom gospodarstvu, problemu tekstila kao zagađivača te rješenjima kako reciklirati i smanjiti zagađenje, zatim su organizirali prvi gimnazijski buvljak humanitarnog karaktera koji je bio vrlo uspješan te će prikupljena sredstva biti namijenjena štićenicima zajednice Cenacolo. U suradnji s Volonterskim klubom naše škole ostatak prikupljenog tekstila koji nije bio prodan na buvljaku pridružit će se već prikupljenom tekstilu te poslati prema socijalnoj zadruzi "Humana Nova". Učenici su isto tako temu istražili kroz provedena sociološka istraživanja te su anketirali učenike i djelatnike škole i snimili video s intervjuima učenika i djelatnika koje su pitali što rade s tekstilom koji ne nose, kupuju li u second hand dućanima i znaju li koliko je vode potrebno za izradu jedne majice. Zadnje pitanje, tj. odgovor na to pitanje posebno je zaintrigirao ispitanike kada su saznali informaciju da je točan odgovor 2700 litara. Osim toga, izradili su i kvalitetne infografike na istu temu s ciljem osvještavanja ovog problema u društvu. Na kraju dana organizirali su EU kviz kako bi učenici saznali osnove činjenice o Europskoj uniji i ponovili stečena znanja. Dan je bio vrlo uspješan. Zahvaljujemo učenicima, našim juniorima ambasadorima Europskog parlamenta koji su fantastično realizirali sve osmišljene aktivnosti.

#epas

« Svibanj 2024 »