Kultura sjećanja na odabranim primjerima grada Varaždina

Autor: Lara Novak, 6. 3. 2023.

U sklopu drugog dijela projekta „Arhitekstura grada – Kultura sjećanja“ u prostorijama višenamjenske dvorane (ROC) ugostili smo 27. veljače delegaciju učenika XV. gimnazije iz Zagreba pod mentorstvom kolege profesora Danijela Mrvelja. Nakon zagrebačke „točke sjećanja“ (Doma likovnih umjetnika iliti „Džamije“) nastojali smo u bogatoj povijesti Varaždina pronaći primjere koji će približiti razlike između povijesti i kulture sjećanja te pokušali odgovoriti na pitanja kako su vladajući režimi utjecali na promjenu „arhiteksture“ grada i što se prilikom tih povijesnih „lomova“ nastojalo zapamtiti, a što zaboraviti (i zašto je tome tako!). Odabrali smo tri primjera iz XX. stoljeća prema kojima je uspostavljen različit odnos u kolektivnoj memoriji: Spomenik ratu, tj. kasnije kip Grgura Ninskog na Franjevačkom trgu, kip kralja Aleksandra koji je dominirao vizurom varaždinskog glavnog trga te varaždinsku sinagogu.
Uz prezentacije učenika i konstruktivne diskusije iz kojih su proizašli kvalitetni zaključci (čiji je konačni oblik još u izradi) radni dio završio je kratkim razgledom grada s naglaskom na, u sklopu projekta, odabrane lokacije. Zahvaljujem učenicima četvrtih razreda koji su izdvojili vrijeme i uložili trud da bi ova ideja dobila svoje konkretno naličje te kolegi Mrvelju na pomoći u realizaciji iste, uz zaključak da u ovoj temi postoji potencijal koji se nadamo prošireno razraditi u nekoj budućoj suradnji.

Marko Žganec, prof.

« Svibanj 2024 »