Učenici naše škole sudjelovali na EYE Varaždin

Autor: Vladimir Mikac, 29. 11. 2022.

Dvodnevno događanje za mlade u Europi EYE (European Youth Event) privuklo je i učenike naše škole koji su se uključili te aktivno participirali. Organizatori su EYE-a Udruga mladih V.U.K. i P4 – centar za mlade i nezavisnu kulturu Varaždin koji su u konkurenciji od 27 država članica dobitnici financijske podrške EP-a, a samo događanje bilo je 25. i 26. 11. 2022. Mladi iz Europe i svijeta sudjelovali su u 40 različitih aktivnosti: panelima, radionicama, okruglim stolovima, izložbama, debatama, performansima, sportskim aktivnostima, koncertima i sl.  Program, koji su nazvali Zero Borders (Bez granica), podijelili su u 3 programske cjeline: TA POLITIKA, COOLTURA i HENGANJE. S obzirom na to da je ova godina proglašena Europskom godinom mladih, upravo je ovo događanje, na kojem je riječi bilo o izbornim procesima, izborima za EP 2024., temama vezanima za lobiranje, migracije, krize, geopolitička previranja u svijetu i sl., a gdje se mogao čuti glas mladih i njihovo viđenje aktualne EU društvene, političke i gospodarske situacije, od velike važnosti. I zato je iz naše škole sudjelovalo najviše učenika maturanata koji slušaju predmet Politika i gospodarstvo. Naši su učenici, osim što su sudjelovali i pratili program, bili uključeni i kao volonteri, ali i kao izvođači svečanog otvaranja samog događaja. Posebno smo ponosni na učenike koji su ugostili u svojim domovima učenike gimnazije iz Vinkovaca i profesoricu Josipu Schweitzer Matić jer je taj vikend u Varaždinu bilo nemoguće pronaći slobodan smještajni kapacitet. Bili su to učenici Nika Megloba, Dorijan Habek, Petar Potočnik, Karla Ivančić i Leona Milosavljević i njihovi roditelji te profesorice Nensy Zelić i Ivana Žnidarić Kajić. Posebno hvala roditeljima koji su otvorili vrata svojih domova na podršci! Suradnja s gimnazijom iz Vinkovaca traje već duže vrijeme te je ovo bio vrijedan susret dviju EPAS škola (Škola ambasador Europskog parlamenta) koje su već dogovorile i buduće suradnje te moguće susrete u Vinkovcima. Učenike iz Vinkovaca posebno je oduševila naša škola koju su kratko obišli u petak, ali i Advent u našem gradu.

« Svibanj 2024 »