Uspješan završetak prve mobilnosti Erasmus+ projekta „Job Market 4.0“

Autor: Janja Banić, 20. 4. 2018.

U tjednu od 10.4.2018. do 14.4.2018. naša škola bila je domaćin učenicima i profesorima iz škola partnera iz Njemačke, Bugarske, Italije i Francuske. Projekt nosi naziv „Job Market 4.0“, trajat će dvije godine i svrha mu je učenike osvijestiti o promjenama koje su se dešavale na tržištu rada u prošlosti, kao i o izazovima današnjeg i budućeg tržišta rada. 43 učenika iz partnerskih škola i naše škole cijeli tjedan intenzivno se bavilo temama projekta te posjetilo mnoge tvrtke i organizacije: zanate našeg kraja, industrijske zone, tvrtku Rimac Automobili, Solvis, Tehnološki park i FOI. Osim posjeta, učenici su sudjelovali u radionicama u sklopu kojih su raspravljali o izazovima na tržištu rada u prošlosti i danas, uspoređivali situaciju u svim državama iz kojih dolaze te pripremili zaključke na pitanja treba li mijenjati školski sustav, kako riješiti problem nezaposlenosti, kako migracije zaposlenika utječu na društvo u Europi i kako poboljšati svoju početnu poziciju na tržištu rada. Na IT radionicama koje su proveli profesori naše škole naučili su osnove rada s micro:bitovima i Arduinom. Na kraju svakog dana učenici su promišljali o svemu što su istražili i vidjeli taj tjedan te se izrazili putem tri plakata koji su trenutno izloženi u našoj školi. Učenici naše škole koji su sudjelovali u ovom tjednu projekta su Ada-Nela Peharda, Jana Bais, Anja Pintarić, Paula Fruk, Rene Kelemen, Sofija Ščapec, Soraya Rafaela Bodalec, Lara Hrastić, Elena Škrapec, Lorena Žužak, Dora Kermek i Stela Radek. Profesori koji su radili na projektu zajedno s učenicima bili su Kruno Rukelj, Rajko Guščić, Ksenija Kipke i Kristina Oršić Manojlović. Nakon ovako uspješnog početka projekta zajedno s učenicima se veselimo novim izazovima i mobilnostima koje nas čekaju sljedeće školske godine u Italiji i Francuskoj.

prof. Kristina Oršić Manojlović