Uskoro će u Varaždinu biti održan 3. VAFI festival!

Autor: Administrator , 29. 3. 2012.

Od 12. do 15. travnja 2012. biti će održan treći po redu VAFI – internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin. Kao najava Festivalu 7. travnja biti će održan prigodni program za djecu u Lumini centru.

VAFI ima tri kategorije razdijeljene po starosti autora: MINI – za djecu do 10 godina, MIDI – za djecu od 11 do 14 godina i MAXI – za mlade od 15 do 18 godina starosti. Filmovi će se natjecati za prvu nagradu – statuu Vafi, koju je osmislila mlada akademska kiparica Azra Grabčanović, te četiri ravnopravne druge nagrade unutar kategorija - diplome. Festival će se odvijati na četiri lokacije – u Multimedijalnom centru KULT, palači Herzer, atriju Starog grada i Lumini centru.

Na VAFI su se prijavila 183 filma iz 25 zemalja, tj. više od 500 minuta, a u službeni progran ušlo je 86 filmova ili 300 minuta koji će biti raspoređeni u 5 službenih projekcija. Selekciju su odradili Bajko Hromalić i Marko Meštrović

O nagradama će odlučivati stručni internacionalni žiri u sastavu Sayoko Kinoshita (Japan), Miomir Rajčević  (Srbija) i Simon Bogojević Narath (Hrvatska).

Sayoko Kinoshita je ujedno i posebna gošća festivala – osnivačica festivala u Hiroshimi podpredsjednica ASIFA-e svijeta.

Od ove godine VAFI dodjeljuje nagradu Plavi VAFI. Nagradu će dodjeljivati Maja Flego, savjetnica pravobraniteljice za djecu za odnose s javnošću iz Ureda pravobraniteljice za djecu i predstavnica UNICEF-a Gorana Dojčimović.

Nagarada će se dodjeljivati izvan kategorija, a za filmove koji najviše promoviraju dječja prava. Dakle, imat ćemo jednu prvu nagradu i četitri ravnopravne druge. Prva nagrada su Plava diploma i statua Plavi VAFI, a druge Plava diploma.

Službene projekcije održavat će se u Multimedijalnom centru KULT, gdje će u sklopu popratnog programa biti upriličena i projekcija "Povijest japanske animacije".

U palači Herzer očekuju nas predavanja, radionice, izložba i projekcije Remza i Sayoko Kinoshite i Dina Sata koje nikako ne smijete propustiti - ove filmove nema se prilike vidjeti, a pripadaju važnom dijelu povijesti animacije.

Dva dugometražna filma Miyazakija na dva velika platna - u Lumini centru/CineStaru i atriju Starog grada govore same za sebe - japanski oscarovac i najpoznatiji japanski animator.

VAFI u suradnji s Udrugom SPAS prikuplja hranu za pse i mačke.

Dodatne informacije možete naći na službenim internetskim stranicama Festivala: www.vafi.hr

Sav program je besplatan i otvoren za javnost!

Detaljan program nalazi se u priloženom dokumentu.

Priloženi dokumenti:
VAFI3_agenda_vz.pdf (775.72 KB)