Suradnja Aiesec udruge i Prve gimnazije Varaždin

Autor: Administrator , 21. 3. 2012.

Suradnja naše škole i Aiesec udruge duga je već nekoliko godina. Suradnja se ostvaruje u Yec ( Young Enterpreneurs in Croatia) programu . To je edukacijski projekt namijenjen učenicima trećih i četvrtih razreda.

Osmišljen je s ciljem razvijanja poduzetničkih vještina i poslovnih ideja te planiranja osobne budućnosti kroz zajedničko internacionalno poznavanje. Kvalificirani i osposobljeni inozemni i domaći praktikanti vode projekte, debate i prezentacije. Teme u kojima učenici bruse svoje poduzetničke vještine odnose se na tehnike pregovaranja, timski rad, upravljanje projektima, prezentacijske vještine , poduzetništvo i poslovno vođenje te planiranje karijere.  Osim radnih vještina učenici njeguju i one socijalne što bi značilo prihvaćanje različitih ideja, razvijanje  suradničke komunikacije ali i prijateljstva.

Kroz Aiesec projekt do sada je educirano oko 50-ak učenika Prve gimnazije Varaždin. Ove godine svečani završetak Yec projekta bio je 05.03.2012 u našoj školi. Prisustvovali su učenici srednjih škola iz varaždinske županije. Nažalost pobjednički pehar nije ostao kod nas.

Najbolji primjer iz prošlogodišnje edukacije su učenici Mislav Mesek i Branko Matvulj. Naime u radu radionica izrodila se ideja o alarmu na lokotu za bicikle. To je ujedno bila najbolje odrađen projekt. Škola je dobila priznanje najbolja škola 2011 u konkurenciji škola iz Varaždinske, Međimurske i Koprivničke županije. To je zapravo bila odskočna daska našim učenicima budući da su uspjeli pridružiti se sudjelovanju projektu „Edu-preneur“ koji, između ostalih, provodi Agencija za razvoj Varaždinske županije (AZRA) i to kao mladi inovatori. Tako su postali i najmlađim sudionicima projekta iz Varaždinske županije. Osim toga uspjeli su svoju inovaciju približiti lokalnim gospodarstvenicima koji su pokazali veliki interes. Tako da su se po tom projektu našli i među nominiranim za osobama godine koja se odvijalo pod okriljem Varaždinskih vijesti.

Nastavak njihove priče o uspjehu još iščekujemo. Samo nebo im je granica.

Pedagoginja

Renata Čelik, prof.