I ove godine Prva ima predstavnicu na Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship Summer Institute State Departmenta kao jedinu predstavnicu Hrvatske

Autor: Janja Banić, 9. 6. 2017.

Ema Sabljak, učenica 4.IB-a, ovogodišnja je stipendistica Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship Summer Institutea, koji je utemeljio State Department SAD-a, te će tako, kao jedina predstavnica iz Hrvatske, provesti mjesec dana na Wake Forrest University-u zajedno s preko 45 učenika iz 30-ak različitih zemalja Europe, Azije i SAD-a. Kako bi dobila priliku sudjelovati u ovom hvalevrijednom programu, Ema je morala proći selekcijski postupak uključujući slanje dva eseja i dva pisma preporuke, a zatim u zadnjem krugu izbora i intervju s voditeljicama projekta u Hrvatskoj: Vanjom Ratković i Laurom Djuragic, iz US Embassy Zagreb. Učenici su odabrani prema dosadašnjem doprinosu zajednici, akademskim postignućima, znanju engleskog jezika, no i na temelju osobne motivacije, jednog od najvažnijih kriterija. Tijekom trajanja programa, učenici će slušati tri glavna predmeta: Konflikt i građanstvo, Javno zagovaranje i Održivost. Ta će tri predmeta, popraćena ostatkom manjih predavanja, radionica i razgleda, pomoći učenicima da postanu bolji i efikasniji u promicanju pozitivnih promjena u društvu oko sebe te im, osim pružanja nevjerojatnog iskustva, osigurati i značajnu podlogu, u obliku novostečenog znanja i vještina, a koju bi zatim i kasnije mogli primjenjivati samoinicijativno gdje god se zatekli, krećući od boljitka vlastite zajednice. Podsjetimo, Prvoj je pripala čast da naša učenica bude već drugi puta predstavnica Hrvatske nakon 2014. godine i prve predstavnice iz naše škole, Kaje Pavlinić. Čestitamo Ema, želimo ti sretan put i nezaboravni boravak!

PRVA NA TIKTOKU:

PRVA NA X-u: