On the wings of Europe - mobilnost u našoj školi

Autor: Janja Banić, 11. 4. 2017.

Nakon mjeseci planiranja, organiziranja i sastajanja, 2. travnja 2017. započela je nova mobilnost Erasmus+ projekta On the Wings of Europe“, ovog puta u Hrvatskoj. U nedjelju smo pokupili svjetske putnike iz Španjolske, Češke, Litve i Latvije na aerodromu u Zagrebu kako bi druženje te stjecanje novih znanja i iskustava moglo započeti. Prvi je dan proveden na sunčanom Trakošćanu gdje su svi sudionici imali prilike međusobno se upoznati, ali i obnoviti neka stara prijateljstva. Led je probijen igrama u kojima su učenici morali zajedničkim snagama riješiti određene logičke probleme ili se pak timski utrkivati zavezanih nogu. No, to je bio tek uvod u tjedan prepun aktivnosti, dobre volje, marljivog rada, a povrh svega toga, odlične zabave. Detaljnije o mobilnosti i aktivnostima pročitajte pod "više", a fotografije pogledajte na školskoj Facebook stranici. Koordinatorica projekta u školi je prof. Anamarija Melnjak.

U sklopu mobilnosti održane su, naravno, raznovrsne edukacijske aktivnosti. Prva u nizu bila je prezentacija ugroženih vrsta ptica u svim zemljama - sudionicama projekta. Edukacije su se održavale i u vrijeme terenskih aktivnosti, pa smo tako imali prilike čuti brojne zanimljivosti prilikom posjeta Velikom Pažutu, Dravskoj šumi i Lonjskom polju. Prva terenska aktivnost bila je posjet ornitološkom rezervatu Veliki Pažut gdje su nas članice udruge BIOM srdačno dočekale i ispričale nam ponešto zanimljivo o tom području, obitavajućim pticama i ptičjoj gripi koja se pojavila tijekom ovogodišnje zime. Šećući šumom, pored rijeke Drave, dalekozorima smo promatrali ptice, a BIOM-ovke su nam prvo objasnile važnost ptica i njihovu ulogu u hranidbenom lancu. U poslijepodnevnim smo satima toga dana nastavili šetati Dravskom šumom u blizini Varaždina, a članice udruge BIOM su nam pokazale kako se koristi uređaj za dozivanje ptica koji se upotrebljava kod prebrojavanja nekih vrsta ptica. Šetajući šumom paralelno smo pokušavali uspostaviti komunikaciju s pticama koje su se vrlo rado odazivale, što je itekako bio poseban doživljaj za sve nas. Na kraju smo prisustvovali postavljanju mreže za prstenovanje ptica koje je trebalo biti demonstrirano sljedećeg dana. Srijeda, koju smo pod utjecajem vremenskih prilika ipak bili primorani provesti u školi, nastavljena je u sličnom tonu, u čemu je velik doprinos ponovno dala udruga BIOM koja je organizirala prezentaciju i zanimljiv kviz tijekom kojeg su učenici upoznali preko 30-ak različitih vrsta ptica, pokušavajući pronaći razlike među njima. Narednog dana, dolaskom u Park prirode Lonjsko polje, svi smo bili zadivljeni predivnim okolišem koji nas je okruživao. Dočekao nas je tamošnji rendžer koji nam je ukratko ispričao o Lonjskom polju, rodama, Čigoču -  prvom selu roda u Europi, te nam slikovito opisao proces selidbe roda u Afriku i njihovog povratka u Europu. Nakon poučnog predavanja, zaputili smo se u ornitološki rezervat Krapje Đol gdje smo dalekozorima pratili lokalne ptice. Zanimljivo je što smo to radili upravo s vidikovca koji se u prošlosti koristio u periodu turskih osvajanja spomenutih područja. Prvo smo se koristili durbinima i dalekozorima za promatranje ptica kako bismo primijetili što više njih, a zatim i determinacijskim ključevima kako bismo ih što lakše i učinkovitije raspoznali.

Profesori su održali nekoliko sastanaka tijekom mobilnosti na kojima su sistematizirali do sada odrađene aktivnosti te dogovorili aktivnosti koje je potrebno pripremiti za sljedeću mobilnost koja će se već idući mjesec odvijati u Latviji. Profesori naše škole održali su i edukativnu radionicu na temu web alata na kojoj su predstavili nekoliko najčešće korištenih web alata u našoj školi.

Osim onih aktivnosti direktno vezanih uz projekt i samo proučavanje ptica, gosti su imali prilike upoznati i ljepotu našeg kraja; svu njezinu povijest, tradiciju i jedinstvenost koji su ih, prema njihovim riječima, oduševili i natjerali da se jednog dana vrate. Varaždinom su prošetali čak tri puta: u sklopu "Treasure hunt-a" tijekom kojeg su učenici sami pronalazili najvažnije gradske znamenitosti rješavajući zadane zagonetke, zatim u potrazi za anđelima prilikom koje su vidjeli i neke skrivene kutke našeg grada te, u poslijepodnevnim satima, u dvosatnom "službenom" razgledu grada vođenom od strane naših učenika. Zatim su posjetili i Entomološki muzej u kojem su ponovno imali neke zadatke kako bi kroz što zanimljiviji i interaktivniji način otkrili neprocjenjivu ostavštinu profesora Franje Koščeca. Naravno, ne ponosimo se mi samo našim gradom koji je u prošlosti obnašao funkciju glavnog grada, već i današnjim glavnim gradom Republike Hrvatske, Zagrebom. Tako su učenici, posljednjeg dana ovog projekta, upoznali one najzanimljivije priče iz njegove prošlosti, a pri tome su nas vodile "Crne kraljice" koje su nam nakon kraćeg uvoda podijelile zagonetke koje je trebalo riješiti, po posljednji put, u timovima. Time je i službeno bilo završeno otkrivanje svih čari Varaždina i Zagreba, čime se iskreno nadamo da smo uspjeli našim gostima prenijeti bar djelić naše bogate kulture. Nakon što je proglašena pobjednička ekipa koja je skupila najviše bodova kroz čitav tjedan, uz prigodne poklone, učenici su se uputili na Biološki i Kemijski odsjek PMF-a koji su obilježavali Dan otvorenih vrata. Dan, a i indirektno i hrvatska mobilnost projekta, okončani su prigodnim, neočekivanim, vatrometom.

Neponovljivom i nezaboravnom tjednu ovime je došao kraj. Nadamo se da su naši gosti naučili i zapamtili nešto od onoga što im je bilo rečeno, te da će svojim kućama prije svega ponijeti prekrasne, neizbrisive uspomene koje će ih podsjećati na njihov boravak u Hrvatskoj. Na samom kraju su uslijedili rastanci koji obično uvijek najteže padaju, no ovog puta samo nekima od nas s obzirom na to da dio naših učenika i profesora već idući mjesec putuje na slijedeću, posljednju mobilnost ovog projekta - u Latviju.