Učenice iz Debatnog kluba Prve gimnazije Varaždin sudjelovale na Međunarodnoj konferenciji GimMUN Ptuj 2017. – Model United Nations Conference

Autor: Janja Banić, 5. 4. 2017.

Učenice Ema Sabljak (4.IB), Laura Težak (3.g) i Dora Kermek (2.g) u pratnji profesorice Hane Bulić, sudjelovale su na drugoj Međunarodnoj konferenciji GimMUN Ptuj 2017. - Model UN Conference u Ptuju. Konferencija je trajala od 1. do 4. travnja 2017. godine. Učenici iz Varaždina (Hrvatske), Slovenije, Italije, Bugarske, Austrije, Njemačke i Rusije sačinjavali su delegacije pojedinih zemalja (ne svojih zemalja) i primjenjujući Model United Nations sustav raspravljanja kreirali su rezolucije na temu bitnih pitanja današnjice: pitanje konfliktnih zona u Južnom Sudanu, pitanje Palestine, pitanje opasnosti nukleranog oružja, pitanje vlasništva neutralnih teritorija, pitanje porasta nacionalizma, pitanje utjecaja medija na glonalni mentalitet, pitanje etike eutanazije, pitanje ograničavanja i dostupnosti duhanskih proizvoda, pitanja dostupnosti liječenja mentalnih bolesti, pitanje zbrinjavanja medicinskog otpada, pitanje difuzije pesticida, pitanje utjecaja uzgoja stoke na okoliš, pitanje LGBT prava u Commonwealth-u, pitanje prava na pobačaj te pitanje neprivilegiranih ruralnih područja. Naše učenice su u tri odbora (Security Council, Special Political and Decolonization Committee – GA4 i World Health Organization Committee) predstavljale delegaciju Ukrajine. Uz časnu pohvalu organizatora učenici Dori Kermek za aktivno sudjelovanje u radu WHO odbora, učenica Ema Sabljak izabrana je kao najbolji delegat svog odbora - Security Council, i to drugu godinu zaredom. Glavni ciljevi konferencije bili su približiti mladim ljudima način rada Ujedinjenih naroda, druženje s učenicima iz različitih zemalja, razvijanje vještina koje će im zasigurno koristiti u životu, potaknuti mlade ljude na propitivanje i razmišljanje o svijetu te da, iako samo na par dana, oni budu ti koji će pokušati promijeniti svijet na bolje. Fotografije s konferencije pogledajte na Facebook stranici škole.

PRVA NA TIKTOKU:

PRVA NA X-u: