Predavanje u školskoj knjižnici - „Gdje su (nam) granice“

Autor: Administrator , 14. 12. 2015.

Poštovane kolegice i kolege, dragi učenici,
čast nam je pozvati Vas na predavanje „Gdje su (nam) granice“ koje će u petak, 18. prosinca 2015., u 13:20 sati u školskoj knjižnici održati pater Tvrtko Barun, ravnatelj hrvatske podružnice Isusovačke službe za izbjeglice. Svijet je zakoračio u novo razdoblje u kojem su brojne krize povećale broj izbjeglica na dosad nezabilježenu razinu, a međunarodna zajednica vrlo se teško nosi s novonastalim globalnim stanjem. Prema alarmantnim podacima UN-a, početkom ove godine na svijetu je bilo gotovo 20 milijuna izbjeglica, od čega više od polovine čine djeca. I naša se zemlja suočila s aktualnim valom teške izbjegličke krize, a s njim, nažalost, nisu izostale mnoge predrasude i ksenofobni zaključci. Time su mnogi pali na testu poštivanja osnovnih ljudskih prava i humanosti. No ipak, postoje ljudi koji u strancima vide svoga bližnjeg i rado se odazivaju pozivu u pomoć – jedni od tih ljudi su Isusovci i njihovi volonteri. Sudjelujte u predavanju patera Baruna i u izgradnji znanja o nepoznatome, jer znanje i pokazan interes za tešku situaciju te potrebe izbjeglica znači da smo voljni pomoći. Svi smo dio istog svijeta i među nama ne bi trebale postojati granice ljudskosti. Više  neposrednim iskustvima i mogućnostima u pomoći izbjeglicama možete detaljnije čuti na predavanju.
Isusovačke službe za izbjeglice jugoistočne Europe (Jesuit Refugee Service Southeast Europe – JRS-SEE) je nevladina, humanitarna, neprofitna udruga sa sjedištem u Zagrebu, čija je misija pratiti, služiti i zagovarati prava u ime izbjeglica i drugih nasilno raseljenih osoba. Kao dio isusovačke tradicije, JRS temelji svoje djelovanje na evanđeoskim vrijednostima nade, pravde, ljudskog dostojanstva i ljubavi, kao i na poštivanju drugih kultura i njihovih vrijednosti. JRS u jugoistočnoj Europi aktivno djeluje od 1993. godine i danas ima svoje urede u Republici Hrvatskoj, Kosovu i Makedoniji. Između ostalog, aktivnosti uključuju pomoć tražiteljima azila u centrima za tražitelje azila i prihvatnim centrima za strance; zagovaranje, lobiranje, pomoć preživjelim žrtvama mina itd. JRS djeluje u više od 45 zemalja svijeta.