Znanjem protiv mržnje

Autor: Janja Banić, 23. 11. 2015.

Dana 18. studenog 2015. godine učenici naše škole (Marija Stančić 4.e., Lucija Radelić, 4.h., Hana Kontrec 3.a. i Dino Divjak 1.h.) prisustvovali su 4. izdanju stručno-edukativnog skupa „Znanjem protiv mržnje“ koji je održan u Osnovnoj školi Antuna i Ivana Kukuljevića u Varaždinskim Toplicama. Organizator projekta je koordinator Udruge za edukaciju i promicanje ljudskih prava Milivoj Dretar, a jedan od glavnih zadataka bio je obilježavanje 9. studenog – Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije. Ove godine naglasak je bio na 70. godišnjici završetka Drugog svjetskog rata kao najvećeg ljudskog sukoba u prošlosti u kojemu su prekršena mnoga ljudska prava kao i na naslijeđu tog sukoba. Nakon prigodnog kratkog programa kojim se predstavila škola domaćin, slijedila su poučna predavanja profesora povijesti o važnosti obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar, o prilikama u Hrvatskoj za vrijeme i netom nakon Drugog svjetskog rata te o pozitivnim i negativnim primjerima očuvanja spomenika antifašističkoj borbi koje su nam ponudili aktivisti zagrebačke udruge 'Socijalni rub – zanimljive, neispričane priče'. Predstavnica Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica predstavila je svoj rad o zbrinjavanju ruskih izbjeglica nakon Oktobarske revolucije u samom gradu, a svoj rad je predstavio i učenik Prve gimnazije Varaždin Mislav Mraz koji nas je upoznao sa svim simbolima i znakovljem nacističkih i fašističkih ideologija. Veoma korisno bilo je predavanje veleposlanice Savezne Republike Njemačke o uvjetima dolaska nacista na vlast u Njemačkoj između dva svjetska rata s posebnim osvrtom na aktualnu izbjegličku krizu, dok je svima najzanimljiviji bio kratak dokumentarni film „Djeca iz sjene“,  koji je priredila Školska družina 'Suhodol' OŠ iz Jalžabeta, a govori o spašavanju židovske djece tijekom holokausta na ludbreškom području. Pouka skupa bila je jasna, a to je „Povijest je učiteljica života“.