Prvoj gimnaziji Varaždin odobrena čak četiri Erasmus+ projekta ukupne vrijednosti 96.351,00 EUR

Autor: Janja Banić, 8. 9. 2015.

Prva gimnazija Varaždin ove je godine izuzetno uspješna u Erasmus+ projektima koji su prikladni za gimnazijalce. Tako su ove godine školi odobrena čak četiri Erasmus+ projekta ukupne vrijednosti 96.351,00 EUR koji će omogućiti edukaciju profesora STEM područja i umjetnosti (STEAM), kao i mnogobrojne mobilnosti učenika i profesora. Detalje o projektima, koji su vrlo zanimljivi, možete pročitati pod "više".

Projekt Ključne aktivnosti 1 (KA1) pod nazivom „Let's STEAM the science and arts up in Prva gimnazija Varaždin“, osmislila je prof. Kristina Oršić Manojlović. Kroz taj će projekt ukupno pet profesora fizike, biologije, kemije i umjetnosti provesti ukupno 31 dan na stručnom usavršavanju na seminarima i radionicama diljem Europe, sa ciljem jačanja kapaciteta poučavanja u STEM području i umjetnosti (STEAM). Za ovaj je projekt školi odobren iznos od 12.326,00 EUR, a predviđeno trajanje projekta je godinu dana.

Osim u Ključnoj aktivnosti 1, škola je, kao partner, sudjelovala u prijavi još tri projekta Ključne aktivnosti 2 (KA2) mobilnosti učenika i profesora, a sva su tri i odobrena za financiranje.

Za projekt „English through Entrepreneurship“ odobrena su sredstva u visini od 32.990,00 EUR, zemlje iz kojih dolaze škole partneri su, uz Prvu gimnaziju koja predstavlja Hrvatsku, Belgija, Rumunjska, Turska i Norveška, projekt traje dvije godine, a voditeljica projekta u Prvoj gimnaziji je prof. Kristina Oršić Manojlović. Budući da Prva gimnazija Varaždin, osim općeobrazovnih, jača i kapacitete učenika u poduzetništvu kroz predmet „Business & Management“ u programu međunarodne mature (IBDP), kroz natjecanje „Ideja godine“ u čijem finalu redovito sudjeluju njeni timovi, a jedne je godine tim te škole i pobijedio, te kroz organizaciju Globalnog tjedna poduzetništva, ovaj je projekt dodatna nadogradnja poduzetničkim kompetencijama učenika i profesora.

Obzirom na skoru stotu godišnjicu završetka I. svjetskog rata, kroz projekt „Transforming Europe: WWI and Its Consequences 1918-2018“ učenici i profesori imat će priliku istraživati povijest i posljedice koje je I. svjetski rat prouzročio na zahvaćenim područjima. Za projekt su odobrena sredstva u visini od  32.675,00 EUR, zemlje sudionice su Njemačka, Poljska, Danska, Nizozemska, Češka i Hrvatska, projekt će trajati tri godine, a voditelj projekta u Prvoj gimnaziji je prof. Ivan Lončar.

Pored stručnog usavršavanja profesora u STEAM području, poduzetništva i engleskog jezika, te povijesti, nije zanemarena niti prirodna skupina predmeta. Tako je Prva gimnazija partner i u projektu „On the Wings of Europe“ koji će se baviti istraživanjem vrsta ptica, odobrena sredstva iznose 18.360,00 EUR, zemlje sudionice, osim Hrvatske, su Češka, Španjolska, Litva i Latvija, a voditeljica projekta u Prvoj gimnaziji je prof. Anamarija Melnjak.

Provođenjem svih gore spomenutih projekata, vrijednih ukupno 96.351,00 EUR, učenici i profesori Prve gimnazije Varaždin imat će mogućnost za mnogobrojne mobilnosti, putovanja, istraživanja, te suradnje i prijateljstava sa školama iz čak 12 europskih zemalja. U svim projektima Prva gimnazija je jedini partner iz Hrvatske. Iskustva koja će biti stečena kroz sve te projekte su neprocjenjivo znanje i za učenike i za profesore škole.