Prezentacija o završenom kineskom tečaju 汉语非常有意思 ( kineski jezik je vrlo zanimljiv )

Autor: Janja Banić, 10. 6. 2015.

U petak 5. lipnja u školskoj knjižnici Prve gimnazije Varaždin održana je prezentacija o upravo završenom  tečaju kineskog jezika i kulture koji se održavao od 29. listopada do početka lipnja. Uz učenike i profesore koji su polazili tečaj u našoj školi, sudjelovali su i polaznici tečaja u Elektrostrojarskoj školi Varaždin, pa je ovo bila i prigoda za međusobno upoznavanje i razmjenu iskustava. Nastava se izvodila jednom tjedno po dva školska sata, a tečajeve su vodile profesorice sa Šangajskog sveučilišta, Huang Sijie i Shen Xiaozhen. One su u Hrvatsku i Varaždin došle preko Konfucijevog instituta Sveučilišta u Zagrebu, koji je i organizator tečaja. Završnu prezentaciju je inicirao, osmislio i vodio prof. Hrvoje Kristan, koji se u uvodnom izlaganju osvrnuo na razlike između hrvatskog i kineskog jezika, te iznio zapažanja o posebnostima kineskog u odnosu na druge jezike. Zatim su naše profesorice iznijele svoje dojmove o životu u Hrvatskoj, te nam prikazale prezentaciju s najvažnijim elementima kineske kulture. Bilo je riječi o glazbi i instrumentima, odjeći, zmajevima, tai chiju, feng shuiju, hrani i piću, gradovima i poznatim spomenicima kulture. U drugom dijelu programa su učenici obiju škola u paru ili utroje izveli pripremljene dijaloge na kineskom jeziku, koji su izvedeni prirodnom brzinom, te su uključivali vrlo složen vokabular. Učenici su se također i pojedinačno predstavili na kineskom i rekli ponešto o sebi. Profesori su također iznijeli svoja zapažanja i utiske o tečaju, te su pojedinačno na kineskom rekli nekoliko rečenica o sebi. Na kraju su profesori izveli i jedan razgovor na kineskom, u kojem su kroz usta likova dogovorili susret i sportsku aktivnost za sutradan. Svi polaznici su izrazili želju da se tečaj kineskog jezika i kulture nastavi i sljedeće školske godine, da krenu i početne i napredne grupe, pa se radujemo novim profesori(ca)ma i stjecanju novih jezičnih vještina, kao i daljem upoznavanju te velike svjetske kulture. Nadamo se i uspostavi veza i suradnje s nekom kineskom srednjom školom. Fotografije s prezentacije možete pogledati u privitku ili na Facebook stranici škole.

Priloženi dokumenti:
Kineski_1.JPG (838.52 KB)