Glazbena razmjena učenika gimnazije Spohn Ravensburg i Prve gimnazije Varaždin od 17.2.-21.2.2014.

Autor: Janja Banić, 14. 2. 2014.

Prva gimnazija Varaždin ove je školske godine (2013./2014.) domaćin razmjene učenika s gimnazijom Spohn iz grada – prijatelja Ravensburga, pod radnim nazivom „Glazbena razmjena“ („Musikalischer Austausch“), koja će se realizirati između 17. i 21. veljače 2014. godine. Ciljevi ovog projekta su povezati dvije države, Hrvatsku i Njemačku, obogatiti kulturološka, povijesna i lingvistička znanja kroz timski rad učenika dviju škola. Tijekom tjedna razmjene učenici i profesori - koordinatori i voditelji iz Ravensburga - kroz niz će aktivnosti, poput  tzv. „gradskog relija“ („Stadtrallye“, svojevrsne istraživačke terenske nastave), stručnog vođenja povijesnom gradskom jezgrom na njemačkom jeziku, jezičnih radionica s učenicima-domaćinima u školi, posjećivanja nastave profesora njemačkog jezika te susreta s ljudima iz kulturnog, gospodarskog i političkog života grada, upoznati Varaždin i Varaždinštinu. „Kruna“ projekta je zajednički koncert učenika dviju škola, Glazbene radionice Prve gimnazije Varaždin i zbora i orkestra gimnazije Spohn s programom koji će obuhvaćati klasične kompozicije nacionalnih autora, tradicijsku glazbu obje nacije te, u zajedničkoj, dvojezičnoj izvedbi, svakako jednu od najpopularnijih skladbi europskih opereta, „Hajd´mo u Varaždin / Komm´ mit nach Varaždin“ E. Kalmana, čiji se naslov nameće i kao moto čitavog projekta. Koordinatori projekta su: Robert Kopf, prof., Gertrud Rehner-Braisch, prof., Slavica Kelemen, prof., Iva Pintarić Mandić, prof. Učenici Prve gimnazije Varaždin koji će sudjelovati u projektu kao voditelji timova su učenici 3. i 4. razreda, polaznici nastave za Njemačku jezičnu diplomu (DSD II) i polaznici Glazbene radionice naše škole. Generalni sponzor razmjene je tvrtka Boxmark Leather d.o.o., a ostali sponzori su Grad Varaždin, Ivan Zanjko, Varaždin, Koncertni ured Varaždin te Turistička zajednica grada Varaždina. Uzvratni posjet učenika Prve gimnazije Ravensburgu planiran je za jesen, 2014. Plan i program razmjene, plakate, pozivnicu i program koncerta možete pročitati u privitku.

PRVA NA TIKTOKU:

PRVA NA X-u: