Županijska Smotra „Lidrano” 2024.

Autor: Josip Sačić, 5. 3. 2024.

Županijska Smotra „Lidrano“ za literarno i novinarsko stvaralaštvo održana je u Elektrostrojarskoj školi Varaždin 26. veljače 2024.

Od četiri poslana literarna rada iz Prve gimnazije Varaždin – pjesma Ide Hižak „Samo mi“ (mentorica Tatjana Ruža, prof.), pjesma Eve Kišić „Gubljenje dodira“ (mentorica Tatjana Ruža, prof.), priča „Koliba u brdima“ Jakova Grabara (mentorica Bojana Barlek, prof.) i pjesma Vide Kos „Putnici“ (mentorica Bojana Barlek, prof.), prosudbeno povjerenstvo (profesori Sonja Delimar, Ivan Telebar i Ružica Žunar) za državnu smotru predložilo je priču Jakova Grabara iz 3. b „Koliba u brdima“ uz još dva rada učenica s Druge gimnazije Varaždin.

U kategoriji novinarskog stvaralaštva prosudbeno povjerenstvo (novinari Branko Detelj, Paula Poljak Morandini i Viktorija Žunec) za državnu smotru predložilo je samostalni novinarski rad Marka Bošnjakovića „Zašto se (ne) trebamo bojati umjetne inteligencije?“ (mentorica je Ksenija Mađarić, prof.) uz još jedan rad učenice s Gospodarske škole, a na županijskoj smotri sudjelovala je i naša učenica Sara Kelemen sa samostalnim novinarskim radom „Prijatelji ili prijetnja?“ (mentorica je Miljenka Štimec, prof.).

Županijska Smotra „Lidrano“ u kategoriji dramskog izraza održana je u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu 27. veljače 2024., a iz naše je škole sudjelovalo je 19 učenika u pratnji pet mentorica. U kategoriji dramskih pojedinačnih nastupa sudjelovalo je 17 učenika Varaždinske županije. Iz Prve gimnazije Varaždin to su bili Vita Breški (mentorica je Ivana Pintarić, prof.), Ema Kokot (mentorica je Ksenija Mađarić, prof.), Anja Lazar (mentorica je Sanja Horvatić, prof.), Helena Sambol (mentorica je Miljenka Štimec, prof.) i Jan Rendić (mentorica je Sanja Horvatić, prof). U kategoriji  dramskih skupnih nastupa sudjelovala je razredna skupina 4. e „Maturanti“ (Marta Canjuga, Gabrijela Fruk, Terezija Malbašić, Helena Huđek, Matej Nöthig, Petar Ivan Sabati, Vito Šalamon, Mia Šipraga, Vanda Vrček) s autorskom scenskom igrom „Sat razrednika“ (mentorica je Tatjana Ruža, prof.) te Dramska družina „Theatron“ (Tvrtko Kolar, Arijan Vrček, Lana Detić, Jakov Grabar, Karla Halambek) sa scenskom igrom „Bajka za djecu i odrasle“ prema drami „Plava boja snijega” Grigora Viteza (mentorica je Bojana Barlek, prof.).

Prosudbeno povjerenstvo za dramsko stvaralaštvo (Ivan Đuričić, državni izbornik za Varaždinsku županiju, Valentina Galevski, prof., Filip Eldan, glumac, Darja Divjak, prof.) za državnu smotru od pojedinačnih nastupa predlaže učenicu Medicinske škole. Od skupnih nastupa za državnu Smotru predlažu se dva nastupa iz četiri županije, a prijedlog skupnih dramskih nastupa za višu razinu Smotre još se čeka.

Nastupe s Lidrana 2024. možete vidjeti na poveznici.

Čestitamo svim sudionicima Lidrana te posebno onima predloženima za državnu Smotru „Lidrano“!

SA Hrvatskoga jezika