Škola digitalnog aktivizma

Autor: Josip Sačić, 6. 10. 2021.

U Kaštel Kambelovcu od 24. do 26. rujna 2021. održavala se Škola digitalnog aktivizma u organizaciji Zaklade „Solidarna“. Ciljevi škole digitalnog aktivizma podučiti su i pokrenuti mlade ljude na internetski aktivistički rad.

Imala sam priliku sudjelovati u trodnevnom programu i u četiri posebno formirane radionice pod vodstvom stručnjaka te u jednoj zajedničkoj radionici upoznavanja. Prvi dan projekta započeo je neformalnim upoznavanjem na plaži i kratkom debatom kojoj je tema bila kvaliteta socijalnih mreža, a drugi dan radionica započeo je predavanjem novinarke Tijane Cvjetićanin „Činjenice: Kako do njh i zašto su važne za aktivizam?“ na kojem smo naučili osnove fact-checkinga, prepoznavanja lažnih vijesti i online alata za provjeru činjenica. Isti dan nazočili smo predavanju Luke Kerečina  „Kako izvući najbolje iz društvenih mreža?“ te smo naučili kako aktivistički stav bolje razglasiti i kako proširiti sadržaj svojih društvenih mreža. U nedjelju ujutro slijedilo je predavanje izvršne direktorice Sarajevskog otvorenog centra Emine Bošnjak „Frejmanje ravnopravnosti: zamke, izazovi i inspiracija“ na kojem smo se dotakli tabu-tema današnjeg društva, secirali ih i razmislili o problematici i promicanju ravnopravnosti. Posljednja radionica projekta „Satira ‒ oruđe aktivizma“ bila je pod vodstvom satiričara Borne Sora koji nam je približio funkciju, primjere i metode korištenja satire u svrhu promicanja važnih poruka.

Osim poučnih radionica, opuštene atmosfere, stalnog pogleda na more te savršene suradnje sudionika, nastala su i prijateljstva, lijepa sjećanja, ali i potencijal za buduću suradnju sudionika u projektu. Ljetna škola digitalnog aktivizma premašila je moja očekivanja, naučila me mnogočemu i umrežila me s educiranim, sposobnim i uspješnim ljudima koji su mi u tri dana postali velika inspiracija za daljnji napredak.

Marta Ivanek, 4.c