Klimatske promjene – aktualna tema u društvu i u obrazovanju

Autor: Nikolina Ivačić, 7. 6. 2021.

Kako bismo nadogradili znanje i iskustva iz redovne nastave biologije, klimatskim promjenama bavili smo se u nekoliko navrata tijekom školske godine koristeći primjere iz inozemstva i iz Hrvatske, uključili smo Zoom i poslušali što nam hrvatski znanstvenici žele reći o ovoj veoma važnoj temi.

Tko smo mi?

Hedi Dujmović, Antonija Težak i Jakov Školnik iz 1. f i Aleksandra Balentović, Lovro Buhin i Florijan Lalić iz 1. g –  DOD-ovci i biolozi.

Na poticaj profesorice Martine Vidović sudjelovali smo na predavanju izv. prof. dr. sc. Petra Kružića s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta pod naslovom ˝Utjecaj klimatskih promjena i invazivnih vrsta na bioraznolikost u podmorju zaštićenih područja u Jadranskom moru˝ koje je organizirao Centar za klimatološka istraživanja PMF-a.

Predavanje nam se jako svidjelo, imali smo priliku mnogo naučiti, ali i primijetiti da smo dobro informirani o aktualnim temama u biologiji. Antoniji je bilo najzanimljivije slušati o izbjeljivanju koralja u podmorju NP Mljet, budući da smo o tome već učili na primjeru Velikog koraljnog grebena uz obalu Australije, a Hedi su začudili različiti primjeri negativnog ljudskog djelovanja, nije bila ni svjesna na koliko načina i kojim intenzitetom doprinosimo promjeni klime i negativno utječemo na ekosustave, a kako bi se dio problema mogao riješiti donošenjem boljih zakona i njihovom dosljednom primjenom. Najzanimljivije su joj bile priče o invazivnim vrstama organizama u Jadranskom moru. Svi smo se složili, jedva čekamo sljedeće predavanje. Tijekom sljedećeg tjedna održat ćemo izlaganja u svojim razredima i upoznati kolege s najzanimljivijim primjerima o kojima smo imali prilike slušati na predavanju.

Moramo vam priznati, nismo bili pasivni, pohvalili smo odabir teme i ukazali na njenu važnost, atraktivnost i primjenjivost u obrazovanju, te zajedno s organizatorima zaključili da je prvi i jedan od važnijih koraka u rješavanju ovog problema upravo edukacija.

Mi smo aktivno krenuli! A vi?

Za početak pogledajte par fotografija s online predavanja (na poveznici:  https://drive.google.com/drive/folders/140gxzT_TPa3A_ZhB36yPErYL7g1IjJzg).

Pozdravljaju vas ekolozi iz Prve!

Martina Vidović, prof.