ACSL 2019

Autor: Janja Banić, 3. 6. 2019.

U školskoj godini 2018./2019. na ACSL natjecanju sudjelovala su 2 tima učenika Prve gimnazije Varaždin, a ujedno i polaznika Centra izvrsnosti iz informatike Varaždinske županije. U 4 kola prednatjecanja sudjelovalo je više od 300 škola iz SAD-a, Kanade, Europe, Afrike i Azije u više različitih kategorija, među kojima su učenici Prve gimnazije Varaždin osvojili prva mjesta u obje kategorije, a samim time se i kvalificirali na završno All Star American Computer Science League natjecanje koje je ovoga puta bilo održano u Wayne Hills High School, Wayne, New Jersey, u SAD-u 25. svibnja 2019. godine. Timovi Prve gimnazije sa svojim su mentorima na put krenuli 23. svibnja. U kategoriji Intermediate 5 bili su učenici Nikola Kušen 2.g, Jakov Novak 2.g, Viktor Pijanec 1.g, Teo Putarek 2.g i Marko Varga 2.g., a u kategoriji Senior 5 tim su činili učenici Ida Kolmanić 3.g, Andrea Križanić 3.g, Nina Sokol 3.g, Marko Srpak 3.g i Janko Vrček 3.g. Završno se natjecanje sastojalo od programiranja (ekipno), te od rješavanja problemskih zadataka (individualno). Nakon jednog od najzahtjevnijih natjecanja u povijesti oba su tima ostvarila odlične rezultate. U individualnom dijelu natjecanja bilo je nagrađeno čak petero učenika koji su ostvarili „Top scores“ prema odluci organizatora. U kategoriji Intermediate 5 4. mjesto osvojio je Viktor Pijanec, 5. mjesto Jakov Novak i Marko Varga i 6. mjesto Teo Putarek. U kategoriji Senior 5 Nina Sokol osvojila je 5. mjesto. Svi nagrađeni učenici za svoje rezultate nagrađeni su vrijednim nagradama od kojih vrijedi izdvojiti dronove, USB stickove i besplatno preuzimanje knjige od izdavača Pearson Press.

Također vrijedi istaknuti da je čak desetero učenika na završnoj svečanosti dodatno nagrađeno diplomama za osvojenih 100% bodova na prednatjecanju, dok je škola primila priznanja za oba tima.

Na samom finalu u ekipnom dijelu natjecanja tim Intermediate 5 natjecanje je završio na 7. mjestu ekipno zaostajući 2 boda od 5. mjesta i dodatnih medalja, a posebna je zanimljivost što je razlika i između ostalih timova bila iznimno mala. To govori o težini natjecanja i velikoj konkurenciji, kao i zanemarivoj razlici među najboljim timovima.

Već sam plasman na završno natjecanje sa dva tima u takvoj konkurenciji govori o iznimnom uspjehu, a biti još među najboljima dodatno potvrđuje iznimnu razinu kvalitete. Sudjelovanje na natjecanju za timove Prve gimnazije Varaždin omogućili su: Alpha-M računala, Varaždin; Axiom d.o.o., Čakovec; Cetitec d.o.o., Čakovec; Comet d.o.o., Novi Marof; Grad Varaždin; Emil Frey Digital d.o.o., Varaždin; Ministarstvo znanosti i obrazovanja; Omega Software d.o.o., Zagreb; PBZ Stambena štedionica, Varaždin; Svetice grupa d.o.o., Zagreb; Tehničar Copyservis, Varaždin; Varaždinska županija kojima se od srca zahvaljujemo što su prepoznali trud mladih informatičara i pomogli im da realiziraju put na natjecanje.

« Kolovoz 2019 »