Obilježili smo 9.5. - Dan Europe

Autor: Josip Sačić, 10. 5. 2019.

Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Ovaj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Učenici trećih i četvrtih razreda koji su u ožujku boravili u Europskom parlamentu sa profesoricom Ivanom Žnidarić Kajić organizirali su u našoj školi obilježavanje Dana Europe s velikim naglaskom na informiranje učenika o nadolazećim izborima za Europski parlament. U holu naše škole učenici su organizirali štand gdje su pružali informacije učenicima i djelatnicima škole o EU i izborima u svibnju pod geslom Ovaj put glasam. U školskoj knjižnici učenici su pripremili bogat program koji se sastojao od prezentacije o Europskoj Uniji, nastanku, razvoju i značaju danas. Program je također sadržavao interaktivnu igru EU u kojoj su testirali znanje učenika o različitim himnama država članica, njihovim predsjednicima i zastavama, a ponavljanje sadržaja začinio je kviz znanja koji su učenici rješavali u grupama. Najbolji rezultat ostvario je tim učenika iz 3. a razreda kojeg su sačinjavali: Lana Pavličević, Ivan Švogor, Paula Tasevski, Eduard Selec i Tea Kučandi. Učenici četvrtih razreda koji su osvojili nagradno putovanje, posjet Europskom parlamentu u Strasbourgu predstavili su svoje putovanje fotografijama i pričom, a završili sa video uradkom  Ovaj put glasam s kojim su osvojili nagradu s porukom važnosti izlaska na izbore za Europski parlament koji će se u Hrvatskoj dogoditi 26.5.2019. U pripremi i izvedbi programa sudjelovali su sljedeći učenici: Nika Luić, Lea Cigić, Filip Poštenik, Gregor Benčić, Mirta Vučetić, Katarina Crnković, Nikolina Fajt, Anja Borović, Marko Plantak i Ema Mašić. Zahvaljujemo i svim maturantima koji su bili u Strasbourgu i odvojili vrijeme da učenike upoznaju sa institucijom Europskom parlamenta.

Ivana Žnidarić Kajić, prof.

PGV ljetopis 2020.

Online izdanje

Tehničke preporuke: za čitanje kliknite na naslovnicu. Pregled se preporuča u Chrome, Mozilla Firefox preglednicima i s normalnom veličinom fonta podešenom na mobilnim uređajima.

Ukupno: 2093662
« Listopad 2020 »