Matija Pongračić osvojio srebrnu medalju na 4th International Music Olympiad u Tallinu (Estonija)!

Autor: Janja Banić, 24. 4. 2018.

Matija Pongračić, učenik 1f razreda Prve gimnazije Varaždin i Glazbene škole Varaždin, osvojio je olimpijsko srebro na 4th International Music Olympiad u Tallinu (Estonija). Iako najmlađi natjecatelj u 2. kategoriji od 16 do 19 godina, Matija je dobio i posebnu nagradu za maksimalan broj bodova u 2. dijelu natjecanja. Natjecanje se odvija u četiri faze: 1. dio je pismeni test iz poznavanje glazbene umjetnosti, drugi dio je izvođenje glazbenih primjera a vista, 3. dio je izvođenje i analiza tradicijske glazbe i 4. izvođenje vlastite skladbe. Matija je  skladbu „Evening“ napisao za glasovir, flautu i violinu. Flautu je svirala Klara Benčić učenica 2c razreda Prve gimnazije Varaždin, a violinu Ruta Bobić učenica Glazbene škole, koje su bile odlična podrška Matiji u vrlo zahtjevnom natjecanju u Estoniji. Mentorice su Matiji bile Lidija Đidara, prof.mentor iz Glazbene škole Varaždin i Slavica Kelemen, prof. savjetnik iz Prve gimnazije Varaždin. Prvog dana natjecanja u večernjim satima održan je koncert na kojem smo uživali u zvucima  tradicionalne glazbe zemalja sudionica. Naša cjelokupna ekipa od 12 članova pjevala je tradicionalnu pjesmu Kvarnera i Istre Tararajčicu. U povjerenstvu međunarodne olimpijade Hrvatsku je zastupala profesorica Suzana Goldin iz Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova u Puli. Odlazak u Estoniju organizirala je OŠ Janka Leskovara i ravnateljica Zdravka Žiger Žgela koja je i bila vođa naše 13-člane ekipe u suradnji s ravnateljima dviju varaždinskih škola. Cijeli projekt u Hrvatskoj i odlazak u Estoniju podržali su grad Pregrada, Krapinsko-zagorska županija, OŠ Janka Leskovara, Prva gimnazija Varaždin, Glazbena škola Varaždin i brojni donatori. Velike čestitke Matiji, mentoricama i učenicama iz pratnje!

prof. Slavica Kelemen

Ovaj tjedan: 2043