2023-06-01 19:44:03

Projekt „FRIDAY” (ERASMUS-YOUTH-2021-YOUTH-TOG)

Od od 16. do 18. svibnja 2023. održavao se Erasmus projekt „FRIDAY“ u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Varaždin.

„FRIDAY” projekt prijavljen je u sklopu poziva ERASMUS-YOUTH-2021-YOUTH-TOG, a odobrila ga je Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA). Projekt je posvećen zaštiti okoliša i aktivizmu mladih. U projektu sudjeluju organizacije različitog i sinergijskog djelovanja: Hungary – Tudatos Tervezésért Egyesület, Italy – Progeu, Lithuania – Active Youth Projects, Croatia – POU Varaždin. Do sada je projekt održan u Rimu i Varaždinu, a početkom lipnja sudionici projekta odlaze u Budimpeštu.

Zahvaljujući pozivu Pučkog otvorenog učilišta Varaždin i naše su učenice s profesoricom Lidijom Klampfl pozvane na sudjelovanje u radu radionica projekta „FRIDAY“.  Budući da je njima navedena tematika, kao i sama metodologija, bila poznata, učenice su bile vrlo aktivne i zainteresirane te su poticale svojim interesom i entuzijazmom i ostale sudionike na dinamičan i fluentan rad tijekom tri dana. Sudjelovale su u radionicama čija je tematika o onečišćenju zraka uzrokovanom česticama: „Particle hunting – practical work“, „Particle hunting – Experiment analysis“ i „ Let´s be practical“ – know/how metods for work with youngsters.  Kako je bilo na radionicama tijekom sva tri dana možete pročitati u osvrtu učenica Antonele Nikolić i Zite Mekovec.

„Sudjelovale smo u projektu koji je održan u Varaždinu u organizaciji POU-a Varaždin. Cilj je projekta povećati svijest novim generacijama o klimatskim promjenama i poučiti ih o načinu njihova suzbijanja. Sudionici projekta studenti su iz Italije, Litve, Pakistana i Bangladeša. Iz Prve gimnazije Varaždin sudjelovale su Vanja Vidović, 4. d, Antonela Nikolić, 1. f i Zita Mekovec, 1. f.

Detalje pročitajte pod "više".

Proučavali smo kvalitetu zraka, uzroke onečišćenja zraka kao i posljedice koje nastaju zbog samog onečišćenja. Plan odvijanja projekta bio je raspoređen u tri dana. Međutim, zbog lošeg vremena na početku projekta, raspored se malo promijenio. Prvi dan projekta vidjeli smo eksperiment profesorice kemije Lidije Klampfl i prema njezinim uputama provodili smo samostalno praktični rad, izradili smo svoj „uređaj za hvatanje čestica“. Nakon 24 sata uzorke smo analizirali tablično i grafički prikazali rezultate. Kasnije su slijedile prezentacija i diskusija. Nakon analize sudionici su uz vodiča bili u obilasku grada i njegovih znamenitosti. Trećeg smo dana u parku posadili drvo ginka kao mali korak u našem djelovanju vezanom za brigu za zdraviji okoliš. Zadnji dio našeg projekta bio je zaključak cijele teme te pronalazak rješenja za poboljšanje kvalitete zraka te radionica o tome na koji bi se način ta tematika prezentirala djeci i mladima u dobi od 9 do 15 godina. Sudionici su prezentirali svoje ideje. Iako su svi sudionici projekta već bili upoznati s temom, kroz tri dana razvijali su nove ideje kojima bi mogli poboljšati svijet oko sebe.“

Budući da su studenti i doktorandti različitih obrazovnih profila (od prirodoslovlja, tehničkih znanosti do prava i politike) došli do zanimljivih zaključaka i ideja vezanih za aktivnosti poboljšanja kvalitete zraka kroz aktivizam i naše djelovanje, tako bismo trebali i djelovati da bi se planirano i ostvarilo.

Osim naših učenica, koje su bile najmlađe među sudionicima projekta, sudjelovali su i bivši učenici naše škole kao aktivisti i vrlo poticajni i iskusni predavači i na njih smo vrlo ponosni. Više u projektu možete pogledati na stranicama Pučkog otvorenog učilišta Varaždin.

Zahvaljujemo na suradnji i pozivu ravnateljice Pučkog otvorenog učilišta Varaždin Lani Velimirović Vukalović, zahvaljujemo na pomoći i podršci Sunčici Stanić Gluhinić i Hrvoju Kovaču.

Veselimo se novim susretima kao i daljnjim aktivnostima svih nas kako bismo smanjili klimatske promjene.

Lidija Klampfl, prof.


Prva gimnazija Varaždin