2016-05-16 09:30:53

Predstavljanje ovogodišnjih aktivnosti u sklopu projekta Jačanje socijalne osjetljivosti

U četvrtak, 12. svibnja 2016., održana je završna svečanost projekta Jačanje socijalne osjetljivosti učenika i zajednice prema ranjivim skupinama građana
Treću godinu zaredom naši su učenici nastavili volonterski angažman s ranjivim skupinama građana u sklopu školskog projekta „Jačanje socijalne osjetljivosti“, u suradnji s vanjskim institucijama i pod vodstvom svojih nastavnika: prof. Krunoslava Bureka, prof. Mirte Kučak, prof. Margarete Maletić, prof. Marinele Marčetić, prof. Ivane Pintarić i prof. Željke Pačalat. Glavne odlike ovog projekta su uključivanje učenika i djelatnika škole (ukupno njih 50-ak) u život šire zajednice, te učenje kroz iskustvo s drugima i iz iskustva drugih, pogotovo ljudi čije su životne prilike značajno različite od naših.Kao i prethodnih godina, učenici su nastavili volontirati u suradnji s Domom za starije i nemoćne Varaždin, s Centrom za socijalnu skrb Varaždin i s udomiteljskim obiteljima, te su ponovo ostvarili nekoliko aktivnosti u suradnji sa socijalnom samoposlugom Kruh sv. Antuna i udrugom Novi put. Međutim, dobili smo i nekoliko novih partnera. To su Udruga za ranu intervenciju koja nam je omogućila da učenici sudjeluju na tjednim igraonicama s djecom s teškoćama u razvoju u Centru za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar; udruga Sunce Novi Marof, u kojoj su volontirale učenice iz našeg dislociranog odjela s djecom i mladima s teškoćama u razvoju, i Centar za socijalnu skrb Ludbreg koji nam je proširio broj udomiteljskih obitelji u kojima učenici mogu volontirati. Detaljnije pročitajte pod "više",  a fotografije pogledajte na Facebook stranici.

Vrijednost projekta prepoznala je i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva koja nam je dodijelila svoju godišnju nagradu „Otisak srca“ za inovativni model volontiranja. Uz plaketu "Otisak srca“ nagrada nam je donijela i 10.000,00 kuna za provedbu modela volontiranja. Sredstva smo uložili u nabavu materijala za provedbu različitih radionica, od manjih igraonica s djecom, do većih akcija poput ozelenjivanja okoliša Doma za starije i nemoćne zajedničkim radom naših učenika i nastavnika te djelatnika i stanara Doma.

Dio sredstava uložili smo i na izlete s ciljem proširivanja znanja učenika o volontiranju i ranjivim skupinama građana. Tako smo posjetili predavanje u Volonterskom centru Zagreb o različitim mogućnostima za volontiranje Hrvatskoj i inozemstvu, Dom za djecu Nazorova gdje su smještena djeca u dobi od 0 do  7 godina bez adekvatne roditeljske skrbi i Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini gdje su smještene osobe koje spadaju u ranjive skupine: djeca, mladi i obitelji.

Posjetili smo i muzeje koji se bave nama bliskim temama: u Muzeju prekinutih veza promišljali smo prirodu i tijek ljudskih odnosa te sreću i bol koje nikoga ne mimoiđu, a u Muzeju iluzija pokušali smo povezati optičke iluzije sa širim pitanjima točnosti naše percepcije društvenih pojava.

Nagrada nam je značajno pomogla da proširimo aktivnosti u okviru projekta, no i dalje je glavni temelj ovog projekta motivacija učenika za uključivanjem u volonterstvo i njihov interes za učenjem o životu i svijetu izvan učionice.


Prva gimnazija Varaždin