Učenici Prve gimnazije Varaždin boravili u Litvi u sklopu projekta Erasmus+ Amazing race

Autor: Vladimir Mikac, 16. 5. 2019.

Erasmus+ projekt pod nazivom „Amazing race“ projekt je koji se bavi temom zdravlja u svim njegovim aspektima. Projekt provodi Prva gimnazija Varaždin sa svojim školama partnerima iz Finske, Španjolske i Litve. Nakon prve mobilnosti u listopadu prošle godine u Prvoj gimnaziji, učenici Sofija Ščapec, Marko Varga, Gašpar Haramija, Marija Ilčišin, Marta Bobek, Kristina Percač, Lara Đaković i Helena Labaš su od 30.4. do 7.5.2019. boravili u Litvi u sklopu druge mobilnosti samog projekta. Tema mobilnosti je bio fizički aspekt zdravlja i učenici su puno boravili u prirodi baveći se fizičkom aktivnošću. Najvažniji dio mobilnosti bila je sama utrka koju su učenici trčali u internacionalnim timovima rješavajući različite zadatke kako bi uspješno došli do cilja i završili utrku. Jedan od izazova s kojim su se učenici susreli je bila četverosatna šetnja oko jezera u vrlo lošim vremenskim uvjetima, po kiši i na hladnom vjetru koja je bila test izdržljivosti, ali i dokaz da nema lošeg vremena već samo loše odjeće. Nije bilo lako, no učenici i njihovi profesori uspješno su riješili i taj zadatak. Kako bi učenici postali sve više senzibilni prema ranjivima u društvu dio samog projekta je i volontiranje pa su učenici posjetili školu za učenike s posebnim potrebama i dio svog vremena posvetili djeci igrajući s njima različite igre i sportove. Kako je tema mobilnosti fizičko zdravlje učenici su u Litvi naučili kako plesanje tradicionalnih litavskih plesova može biti izvrsna fizička aktivnost jer su se domaćini potrudili dva sata držati učenike u pokretu i veselju. Uz mnoge druge aktivnosti kojima su učenici bili izloženi u Litvi imali su priliku posjetiti Vilnius, glavni grad i dvorac Trakai, jedan od najposjećenijih dvoraca Litve. U glavnom gradu Vilniusu učenike je dočekao i veleposlanik Hrvatske, gospodin Krešimir Kedmenec u prostorijama našeg Veleposlanstva koje su učenici posjetili i koji je učenicima predstavio Litvu kroz zanimljive informacije o povijesti, kulturi, gastronomiji i životu ljudi. Velika važnost učeničkih razmjena u Erasmus+ projektima je upoznavanje različitih obrazovnih sustava, različitih kultura, druženje s vršnjacima, razmjena iskustva, usavršavanje jezičnih vještina, podizanje samopouzdanja kod učenika i rad na prihvaćanju različitosti te poticanje tolerancije i poštovanja različitih ljudi. Profesorice koje su pratile učenike Prve gimnazije Varaždin su bile Hana Bulić i Ivana Žnidarić Kajić.

Ivana Žnidarić Kajić, prof.

Ukupno: 1925348
« Prosinac 2019 »