Još jedan uspjeh informatičara Prve gimnazije Varaždin i polaznika Centra izvrsnosti iz informatike

Autor: Janja Banić, 11. 11. 2011.

Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici odnosno Croatian Open Competition in Informatics natjecanje je u programiranju putem Interneta na koje se mogu prijaviti svi zainteresirani učenici iz Hrvatske i cijelog svijeta.

Ovaj je program Hrvatski savez informatičara pokrenuo prije pet godina s ciljem priprema nadarenih učenika informatičara osnovnih i srednjih škola Hrvatske za informatička natjecanja, te za natjecanja i pripreme mladih informatičara Europe i Svijeta prije međunarodnih natjecanja. HONI je nastao po uzoru na neka druga međunarodna informatička natjecanja, a ranijih je godina postojao u sličnom obliku - na domaćoj razini Hrvatska programerska liga, a na međunarodnoj Internet online contest.

Kroz pet godina održavanja HONI se profilirao u značajno i dobro prihvaćeno informatičko natjecanje koje bilježi veliki odaziv natjecatelja. Velike pohvale ovom programu dao je i Međunarodni informatički olimpijski odbor, koji nadzire Međunarodnu informatičku olimpijadu (International Olympiad in Informatics - IOI).

Natjecanje se odvija tijekom cijele školske godine kroz tri kola u prvom polugodištu (listopad-prosinac), tri kola u drugom polugodištu (veljača-travanj), te dodatno kolo za natjecatelje iz cijeloga svijeta (COCI) s izabranim zadacima s Hrvatske informatičke olimpijade. Svako kolo sadrži osam zadataka od koji se šest težih prevode na engleski jezik za natjecatelje van Hrvatske.

Učenici iz Hrvatske mogu se natjecati kao članovi ekipa svojih škola ili klubova/udruga Hrvatskog saveza informatičara pod vodstvom nastavnika odnosno starijeg člana kluba ili udruge. Svi ostali natječu se pojedinačno.

Učenici Prve gimnazije Varaždin u HONI sustavu natjecanja sudjeluju od samog početka, te se svake godine plasiraju vrlo visoko. To je ujedno i kvalitetna priprema za predstojeća nacionalna i međunarodna natjecanja, kao i mogućnosti primjene znanja stečenih u radu na izvannastavnim aktivnostima škole vezanim za to područje i u Centru izvrsnosti iz informatike.

REZULTATI HRVATSKOG OTVORENOG NATJECANJA

U INFORMATICI U ŠK. GODINI 2010./2011.

1. Dominik Gleich, XV. gimnazija, Zagreb

2. Mislav Balunović, Gim. M. Mesića, Sl. Brod

3. Mihael Peklar, V. gimnazija, Zagreb

1. Marin Tomić, V. gimnazija, Zagreb

2. Zvonimir Medić, XV. gimnazija, Zagreb

3. Martin Gluhak, Prva gimnazija Varaždin, Varaždin

1. Tomislav Tunković, Gim. L. Vranjanina, Zagreb

2. Matija Milišić, XV. gimnazija, Zagreb

3. Antun Razum, XV. gimnazija, Zagreb

1. Gustav Matula, XV. gimnazija, Zagreb

2. Ivan Katanić, Gimnazija Požega, Požega

3. Ivica Kičić, V. gimnazija, Zagreb

Učenici osnovnih škola

1. Vedran Mihal, 8. r., OŠ D. Tadijanovića, Slavonski Brod

2. Tonko Sabolčec, 8. r., OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu, Lopatinec

3. Ivan Lazarić, 8. r., OŠ Centar, Pula

Ekipni poredak (zbrajaju se tri najbolja rezultata)

1. XV. gimnazija, Zagreb

2. V. gimnazija, Zagreb

3. Prva gimnazija Varaždin, Varaždin

Slijedom gore navedenih rezultata, učenik Martin Gluhak dobio je priznanje za osvojeno treće mjesto u sezoni, dok je Prva gimnazija Varaždin dobila priznanje za treće mjesto u ekipnom poretku svih tridesetak škola i informatičkih klubova iz Republike Hrvatske koji su sudjelovali u natjecanju.

S organizacijom i provođenjem ovog uspješnog programa HSIN je započeo i ove školske godine  22. listopada 2011. godine, te će učenici i ove godine imati priliku pokazati što znaju, a nadamo se i osvojiti još neko priznanje.