Učenici obilježili Dan materinskog jezika

Autor: Josip Sačić, 24. 2. 2022.

U sklopu programa koji je naša škola počela provoditi kako bi zaslužila titulu škole ambasadora Europskog parlamenta uključili smo se u online susret povodom Dana materinskog jezika. Susret je 21. 2. 2022. organizirala Srednja škola Markantuna de Dominisa s otoka Raba, a pozivu se odazvalo deset srednjih škola iz cijele Hrvatske. U  sklopu priprema za susret učenici su prikupili riječi i izraze karakteristične za njihovo govorno područje te su istražili njihovo značenje. Na početku susreta učenici su imali priliku ukratko predstaviti školu koju pohađaju, a našu su školu kraćom prezentacijom predstavile učenice Maja Benić i Jelena Mišak iz 4. c razreda. Zatim su učenici bili podijeljeni u grupe sa zadatkom da otkriju 10 riječi/izraza iz štokavskog, kajkavskog i čakavskog narječja. Nakon uspješno odrađenog zadatka učenici su predstavljali odabrane pjesme svog narječja. Učenica Tia Mihinjač iz 4. d razreda najavila je pjesmu „Suza za zagorske brege“ koju je recitirala učenica Taša Mihin iz 4. c razreda. Pred kraj, domaćini susreta pripremili su edukativnu prezentaciju o materinskom jeziku iza čega je uslijedio Kahoot kviz na kojem su učenici pokazali svoje znanje. Najuspješnija u kvizu znanja bila je naša učenica Jana Horvat iz 4. d razreda. Susret je završio zahvalama, pohvalama i pozdravima.

Susret su obogatile srednje škole: IV. gimnazija „Marko Marulić“ Split, Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića Sinj, Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar, Gimnazija "Matija Mesić" Slavonski brod, Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod, Ekonomska i turistička škola Daruvar, Strukovna škola Gospić, Prva gimnazija Varaždin, Medicinska škola Osijek te domaćini iz Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab.

U programu su sudjelovali učenici izborne nastave Politika i gospodarstvo pod vodstvom prof. Ivane Žnidarić Kajić.

Jana Horvat, 4.d