„Marinković nas spaja“

Autor: Vladimir Mikac, 15. 4. 2019.

Maturantice naše škole, Marta Mihin, Rebeka Petković, Ivana Repić, Lucia Fajt, Klara Poljak i Ivona Novosel, zajedno s profesoricom Ksenijom Mađarić, provele su četiri dana, od 4. do 7. travnja, na otoku Visu u sklopu manifestacije „Marinković nas spaja“. To je manifestacija koja se već četvrtu godinu održava na rodnom otoku velikog hrvatskog pisca Ranka Marinkovića i koja okuplja i spaja učenike pet odabranih srednjih škola iz različitih dijelova Hrvatske (Split, Zagreb, Varaždin, Brač), a domaćin je škola iz Visa. Svake godine odabire se jedno Marinkovićevo djelo uz koje se vežu različite radionice, a ove godine izbor je pao na njegov najpoznatiji roman „Kiklop“. Iako to djelo kod mnogih maturanata izaziva popriličan strah zbog državne mature (velik broj stranica, mnoštvo likova, složena struktura, intertekstualnost, mnogobrojne književne i filozofske aluzije...), naše su maturantice prionule na opsežan i studiozan rad na pripremama i s užitkom savladale to djelo. Na temelju mnogobrojnih unutarnjih monologa glavnoga lika Melkiora Tresića sastavile su kratku monodramu koju su izvele na središnjem događaju ove manifestacije koja je održana 6. travnja u Hrvatskom domu u Visu.

U četiri dana djevojke su sudjelovale u različitim multimedijskim radionicama (npr. Brendiranje „Kiklopa“, Izrazi fotografijom, Tweet o romanu, Zaposlimo Marinkovića, Kad učenici postanu učitelji...), slušale nekoliko zanimljivih predavanja, obišle ključna mjesta koja se spominju u Marinkovićevoj prozi (prepoznatljive lokacije grada Visa - Kut, Luka, Prirovo), posjetile Memorijalnu zbirku Ranka Marinkovića i njegov grob u Komiži. Najviše im se svidio drugačiji pristup lektirnom djelu, druženja s vršnjacima iz različitih dijelova Hrvatske, srdačni domaćini i, naravno, sunce, more i prekrasan otok našeg Viškoga Voltairea.

Ksenija Mađarić, prof.