Prva mobilnost novog Erasmus+ projekta „Amazing race“

Autor: Janja Banić, 6. 11. 2018.

Novi Erasmus+ projekt naše škole pod nazivom „Amazing race“ počeo je 31.08.2018. i trajat će do 31.8.2020. Države partneri projekta su Španjolska, Finska i Litva, a tema projekta je zdravlje. Tijekom dvogodišnje provedbe projekta uz razne aktivnosti učenici će također imati mogućnost boraviti na mobilnostima u državama partnerima. Prva mobilnost projekta uspješno je ostvarena u organizaciji naše škole i tima nastavnika uključenih u projekt: Ivica Cikač, Hana Bulić, Tatjana Ostović Šlehta, Vinka Sambolec Škerbić i Ivana Žnidarić Kajić kao koordinatorica. Mobilnost u našoj školi trajala je od 23.10. do 30.10.2018. Tema prve mobilnosti bila je mentalno zdravlje. Pedeset učenika i jedanaest nastavnika zajedno je radilo na različitim aktivnostima kojima je cilj poboljšati mentalno zdravlje učenika, nastavnika i šire zajednice. Zanima li vas kako je sve to izgledalo? Pročitajte pod "više", a na Facebook stranici i Twitteru škole pogledajte fotografije koje do sada još nisu bile objavljene.

Krenimo redom. Po dolasku u Hrvatsku naši su učenici gostima predstavili školu. Zatim, učenici su uz pomoć prof. Bulić organizirali izložbu fotografija kojima su predstavili aktivnosti za koje oni smatraju da su bitne za njihovo mentalno zdravlje. Profesorica Martina Vidović pripremila je učenike koji su izveli petominutni znanstveni eksperiment o antioksidansima u hrani, a profesorica Željka Pačalat je pripremila izvrsnu radionicu na temu „Što je mentalno zdravlje?“. Nakon toga učenici su upoznali grad Varaždin loveći blago i tražeći posebna mjesta i građevine u centru grada uz nezaobilazne selfije. Prvu zajedničku večer obogatio je program folklornog društva „Varaždinski folklorni ansambl“  koji su izveli Bunjevačko kolo u organizaciji naše učenice Julije Cikač, jedne od njihovih stalnih članica.

Sljedećih dana učenici su radili jogu, učili tehnike disanja, pripremali aktivnosti za volontiranje u Cenacolu, volontirali i proveli cijelo jedno poslijepodne družeći se sa štićenicima zajednice Cenacolo kroz aktivnosti poput košarke, graničara, učenja litvanskih i finskih plesova, igranja društvenih igara koje su sami izradili i pečenja palačinki u međunarodnom timu.  Vrlo zanimljiva i korisna aktivnost projekta bila je izvrsno organizirana i provedena radionica zdrave hrane koju možemo zahvaliti gospođi Doroteji Solomon i prof. Sambolec Škerbić. Učenici su pripremali zdrave obroke, pisali recepte, snimali reklame i naravno pojeli i popili pripremljeno.

Jedan dan učenici su proveli u Zagrebu gdje su posjetili Jarunsko jezero i krenuli u šetnju od 5 kilometara stazom oko samog jezera. Malo kasnije, u centru grada učenike je dočekala Marija Jurić Zagorka i provela ih Gornjim gradom uz vrlo zanimljive priče o životu grada Zagreba iz 19. stoljeća. Glavni događaj mobilnosti bila je utrka organizirana na prostoru oko Trakošćanskog jezera u organizaciji naše profesorice Tatjane Ostović Šlehta te predstavnika Orijentacijskog kluba Varaždin, Krunoslava Canjuge i Siniše Laha. Učenici su oduševljeno trčali, timski odgovarali na razne izazove koji su bili pripremljeni na putu i uspješno su završili utrku.

Zadnji dan prije puta učenici su prezentirali sve što su naučili i usvojili tijekom mobilnosti, nakon čega su im bili dodijeljeni certifikati. Zadnju večer proveli smo u  druženju s roditeljima, svim nastavnicima i učenicima uključenima u projekt, koja je prošla u vrlo ugodnim razgovorima obojanima pozitivnim dojmovima ove prve mobilnosti. Dan uoči odlaska učenici, nastavnici i roditelji teška  su se srca oprostili od svojih gostiju. No to nije kraj projekta jer će se naredna mobilnost odvijati uskoro i to u Litvi od 29.4. do 6.5.2019. godine.