The Jewish Foundation for the Righteous Summer Institute for Teachers – Columbia University, New YorkThe Jewish Foundation for the Righteous Summer Institute for Teachers – Columbia University, New York

Autor: Janja Banić, 9. 7. 2018.

Profesorica Ivana Žnidarić Kajić imala je priliku nakon dobivene stipendije biti sudionik ljetnog seminara za poučavanje o Holokaustu organiziranog od strane Jewis Foundation for the Righteous. Seminar je bio organiziran na poznatom Columbia University, u New Yorku od 24. – 28.6.2018. Hrvatsku su predstavljale dvije profesorice, Poljsku tri, a ostali profesori bili su iz različitih dijelova Amerike. Program se sastojao od predavanja profesora različitih struka na temu Holokausta i pedagogških poveznica kojima se pristupalo grupnim radionicima kako bi se nastavnike što bolje osposobilo kako ovoj temi pristupiti u samom nastavnom procesu. Više detalja pročitajte pod "više", a fotografije pogledajte na školskoj Facebook stranici.

Teme predavanja su bile: Nacizam u svojoj moći, Medicina za vrijeme Trećeg Reicha,  Novi poredak Europe , Prepreke spašavanja Židova, Židovi u zahvatu nacista, Metode ubijanja i ubojice Židova, Suradnja i njene granice, Spašavanja Židova – značenje i prepreke. Najdirljivije i emocionalno najteže bilo je susresti se s preživjelim,  gospodinom Romanom Kentom koji je svima ispričao svoj životni put i svoju životnu priču, te na koji je način on uspio preživjeti Holokaust. Nažalost gospodin Kent je izgubio velik dio svoje obitelji uključujući i svoj psa Lalu o kojem je napisana priča koju su nastavnici  dobili na poklon za potrebe nastave. Nastavnicima je podijeljena mnogobrojna literatura i video sadržaji koje mogu koristiti za nastavu i za svoje potrebe produbljivanja teme i boljeg razumijevanja situacije za vrijeme Drugog svjetskog rata. Diskusije su bilo jako zanimljive , a tema koja  se nametala sama od sebe  jest upravo poveznica situacije Holokausta nekad i života danas u našem društvu. Kako učenicima pristupiti i odgovoriti na njihova brojna pitanja o društvenoj nejednakosti i svim ostalim problemima kojih su svjesni bila je jedna od tema zajedničkih diskusija. Svaki seminar obogaćuje nastavnika i uvijek je korist odlaska na stručna usavršavanja višestruka. A seminari sa stranim kolegama nastavnicima još su više zanimljivi jer se tada susretnu različiti ljudi koji različito rade i predstavljaju različite države i kulture, a svi zajedno jedni od drugih mogu puno naučiti. Nakon radnog dijela i završetka seminara nastavnica je imala priliku upoznati grad New York i njegove znamenitosti poput Central parka, Times Square trga, kazališta Broadway i mjuzikla Fantom iz Opere, Kipa slobode, Rockefeller centra i brojne muzeje grada poput čuvenog Metropolitana i Mome. Na povratku uspjela je posjetiti kratko i glavni grad Washington koji će pamtiti po posjetu dvjema najvažnijim političkim institucijama SAD - a , Bijeloj kući izvana i Kongresu izvana i iznutra.