Prof. Ivana Žnidarić Kajić na seminaru u Francuskoj u memorijalnom centru Maison D'Izieu

Autor: Janja Banić, 21. 8. 2017.

Od 16. do 19.07.2017. uz 20  polaznika, nastavnika iz 17 različitih zemalja ( Austrija, UK, Irska, Portugal, Grčka, Rusija, Litva, Slovačka, Makedonija, Srbija, BiH, Turska, Italija, Španjolska, Mađarska, Njemačka) prof. Ivana Žnidarić Kajić predstavljala je Hrvatsku i Prvu gimnaziju Varaždin na seminaru po prvi puta organiziranom u Maison d'Izieu na temu sudbine djece u Francuskoj u vrijeme holokausta. Seminar je bio organiziran za bivše polaznike Yad Vashem seminara kojeg je profesorica odslušala tijekom osmodnevne edukacije u srpnju 2015 godine u Jeruzalemu. Detalje pročitajte pod "više", a fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

Maison d'Izieu danas je memorijalni centar koji je nekad bio utočište za židovsku djecu otvoren od strane poljskih židova Sabine i Miron Zlatin.  Više od stotinu djecu u neko je vrijeme stanovalo i odrastalo upravo u toj kući, na jednom nevjerojatno lijepom, mirnom mjestu  prekrasnog pejzaža. 6.4.1944. Klaus Barbie, šef Gestapa u Lyonu, naredio je uhićenje, a zatim i deportaciju 44 židovska djeteta koja su u tom trenutku tamo bila u dobi od 4 do 17 godina i 7 odraslih koji su se o njima brinuli. Samo je jedna osoba uspjela pobjeći. 42 djece i 5 odraslih završili su u plinskim komorama u Auschwitzu, a troje je ubijeno u Estoniji. Klaus Barbie bio je osuđen u Lyonu 1987. godine za zločin protiv čovječnosti. U travnju 1994 g. François Mitterand otvorio je širokoj javnosti Memorijalni centar djece iz Izieu.

Tijekom četverodnevne edukacije imali smo priliku upoznati se s Memorijalnim centrom, posjetili smo izložbu, upoznali dokumentaciju, arhive i odjel za obrazovanje. Slušali predavanja na različite teme poput suđenja Klausu Barbie , o Pravednicima među narodima, o židovskoj zajednici u Lyonu u to vrijeme. Za nas su bile organizirane vrlo praktične radionice koje su namijenjene našim učenicima gdje smo bili upoznati s načinima i metodama koje možemo koristiti u razredu kada učenike poučavamo temu holokausta. Zadnji dan boravka posjetili smo nacionalni memorijalni centar, zatvor Montluc u Lyonu koji je samo bio jedna stanica na posljednjem putovanju 44 djece odvedene dalje u Auschwitz. Zadnji događaj koji su nam organizirali domaćini bilo je svjedočanstvo preživjelog djeteta iz Maison d'Izieu Samuela Pintela koje je naravno bilo i najpotresnije slušati.

Edukacija je bila izvrsno organizirana  i vrlo korisna, te će mi stečena znanja sigurno koristiti u  mojoj ulozi nastavnika u svakodnevnom radu s učenicima.

prof. Ivana Žnidarić Kajić