Marinković, Vis i maturantice Prve gimnazije Varaždin

Autor: Janja Banić, 11. 4. 2017.

Učenice 4. razreda Dorotea Neuberg, Anela Ilijaš, Ivana Vidaček, Lorena Šimunić, Marta Hrelja i Dora Majcen u pratnji profesorice Ivane Pintarić sudjelovale su na kulturnoj manifestaciji „Marinković nas spaja“ u Visu od 6. do 9. travnja 2017. Naša je škola imala iznimnu čast biti pozvana na manifestaciju uz još pet škola: iz Splita, Zagreba, Visa i Hvara. Uživali smo u četiri dana naše viške avanture te naučili mnogo: od eksterijera i prizorišta proze Ranka Marinkovića preko radionica i druženja do predavanja vrsnih akademika Tonka Maroevića, Borisa Senkera i Pavla Pavličića s kojim smo razgovarali i o lektirnom djelu „Koraljna vrata“. Na kazališnim radionicama koje je vodila redateljica Marica Grgurinović učenici su se poigrali s različitim žanrovima (komedija, tragedija, trash, sapunica, film noir) i u zajedničkom radu pokušali uprizoriti dramu „Glorija“ razvijajući vlastitu kreativnost i inovativnost. Zatim su samostalno organizirali predstavljanje pokojega prizora te u zabavi i smijehu pokazali kako naš velikan Ranko Marinković svojim (nevidljivim) rukama i dalje povezuje i spaja. U subotu učenici su uživali u iznimno šarolikoj prirodi i razgledavanju kulturno-povijesnih spomenika Visa: samostana sv. Jere na poluotoku Prirovo, helenističkoga groblja, rodne kuće Ranka Marinkovića, zvonika sv. Ciprijana, Češke vile, groblja engleskih mornara... Kroz Vis učenike su vodili domaćini, maturanti srednje škole u Visu, čitajući putem ulomke iz izabranih djela u kojima je Marinković govorio o svom rodnom otoku što je atmosferu šetnje učinilo svečanom, a i poučnom. Doživjeli smo jedinstveno iskustvo te se nadamo i budućoj suradnji sa Srednjom školom „Antun Matijašević Karamaneo“ Vis i Memorijalnom zbirkom Ranko Marinković. Dio atmosfere možete pogledati na slikama na Facebook stranici škole.