Prva gimnazija ugostila 24 učenika i 9 profesora u sklopu projekta „English through Entrepreneurship“

Autor: Janja Banić, 18. 4. 2016.

U razdoblju od 11.4.2016. do 15.4.2016. Prva gimnazija Varaždin ugostila je 24 učenika i 9 profesora iz Belgije, Turske, Rumunjske i Norveške u sklopu KA2 Erasmus+ projekta „English through Entrepreneurship“. Cilj projekta je razvoj jezičnih i poduzetničkih kompetencija. Prva dva dana grupi se pridružila i gošća Anita Normann, profesorica Norveškog sveučilišta znanosti i tehnologije, koja daje svoj doprinos projektu na području istraživanja o učenju engleskog jezika. Osim gostiju, u ovom tjednu mobilnosti sudjelovalo je i 6 naših učenica: Ema Sabljak (3. IB), Dea Radek (3.IB), Ema Klara Vidović (3.IB), Lorena Brašnić (3.IB), Sonja Tomiek (3.IB) i Tamara Fruk (4.IB). Koordinatorica projekta je prof. Kristina Oršić Manojlović, a osim nje, u projektu sudjeluju i prof. Irena Kocijan Pevec, prof. Irena Hajsok i prof. Ivica Cikač. O detaljima pročitajte pod „više“, a samo mali dio snimljenih fotografija možete pogledati na Facebook stranici škole, dok su sve ostale fotografije objavljene na Facebook stranici projekata naše škole Erasmus+ u Prvoj gimnaziji Varaždin.

Učenici su tjedan proveli radeći u 4 skupine, po principu mini-kompanija. Grupa „poduzetnika“ radila je ovaj puta na razvoju marketinškog plana za svoj proizvod „TravelmAPP“. Osim što su proveli istraživanje tržišta, definirali svoje ciljno tržište, opisali svog idealnog klijenta i snimili promotivni video, u utorak su posjetili Tehnološki park Varaždin, gdje su svoju poslovnu ideju prezentirali poput pravih poduzetnika. Nakon prezentacije, gospođa Emilija Skočibušić ih je provela kroz Tehnološki park te upoznala s nekoliko stanara, gdje su učenici mogli čuti više o načinu rada, o počecima start-upova, o uobičajenim problemima poduzetnika i o važnosti networkinga.

Grupa „novinara“ za početak je morala odraditi sastanak s koordinatorima projekta te ih uvjeriti u smislenost investicije u alat za objavu njihovog online časopisa. Pošto su u tome bili uspješni, rezultat je njihova nova stranica – www.newsforyouth.org, gdje su već objavili nekoliko članaka. To će činiti i nadalje, tijekom cijelog projekta. U utorak su posjetili redakciju online medija varazdinski.hr, gdje su im novinari predstavili način rada novinara i njihove početke. Učenike su pozvali i da prisustvuju press konferenciji u Gradskoj vijećnici povodom VAFI festivala, što je učenicima bila odlična prilika iskusiti „rad na terenu“, a članak o tome nalazi se na njihovoj stranici. Redakcija portala varazdinski.hr postala je svojevrsni prijatelj projekta, a učenici su bili oduševljeni kada su ih posjetili i tijekom rada u četvrtak u školi te im podijelili još pregršt korisnih savjeta.

Grupa „turističkih vodiča“ nastavila je sa istraživanjem informacija koje bi bile zanimljive turistima. Cilj njihove grupe je pronaći nove, inovativne načine predstavljanja informacija turistima. U utorak su s profesoricom Ksenijom Kipke Horvat posjetili Turističku zajednicu Varaždin, a zatim Gradski muzej. Osim što su radili na uobičajenim zadacima vezanima uz projekt, pripremili su i 3 video uratka o Varaždinu.

Grupa s nazivom „Glazba, umjetnost i humor“ u projektu ima zadatak raditi na povezivanju svih kultura, podijeliti anegdote cijelog tjedna i educirati sve sudionike o zanimljivim karakteristikama svih zemalja. Ovaj tjedan imali su težak zadatak, a to je priprema završnog programa za petak. U utorak je njihova grupa provela dva zanimljiva sata s Janom Kerekešom, koji im je na početku ispričao o komediji dell'arte, a zatim ih proveo kroz vježbe za glumce, i polako uvodio u njihove likove. Dva sata su prošla brzo u improvizaciji i humoru, a svi su se pritom i dobro nasmijali.

Osim ozbiljnog rada na ostvarivanju projektnih ciljeva, učenici i profesori su imali priliku naučiti više i o našoj školi, o našem gradu, o Zagrebu i Hrvatskoj. Tako su ih učenici Sven Tot i Laura Biškup proveli kroz školu, gdje im je knjižničarka ispričala o staroj zbirki knjiga, pogledali su laboratorije, učionice, a i nakratko prisustvovali nekim satovima. Profesori Kruno Rukelj i Dražen Dragović pripremili su za goste i predavanje o cikloturizmu. Učenik Filip Cecelja je pripremio za sve zanimljivo razgledavanje Varaždina u obliku treasure hunta. Osim tih aktivnosti, učenici su jedan dan razgledavali i Zagreb, a prisustvovali su i radionici licitarskog srca u Klenovniku.

Završnoj svečanosti prisustvovali su dožupan Varaždinske županije Alen Kišić i ravnateljica Janja Banić. Program koji su pripremili učenici prošao je u veselom i zabavnom tonu, a učenici su bili ponosni kad su primali svoje zaslužene certifikate. Ovo je svakako bilo jedno zanimljivo iskustvo za sve učenike, a osim što su poboljšali svoje poduzetničke i jezične vještine, stekli su i puno novih prijatelja.