Prva gimnazija Varaždin u ružičastom

Autor: Janja Banić, 24. 2. 2016.

Povodom Dana ružičastih majica, u holu naše škole je postavljena posebna, ružičasta  izložba koja bi svakog učenika i djelatnika škole trebala potaknuti na razmišljanje. Izložba se sastoji od mnoštva kontemplarnih i afirmativnih pojmova ispisanih na ružičastim papirima, a koji barem na trenutak zaustavljaju naš trenutni tijek misli i usmjeravaju na jedinstveno, autorefleksivno pitanje – je li moja okolina i svijet u kojem živim ispunjen poštovanjem, tolerancijom, opraštanjem, podrškom, empatijom, strpljenjem, nesebičnošću, prijateljstvom, iskrenošću, osmijehom, ljubavlju? Ako nije, što nastojim(o) učiniti da barem pokušam(o) promijeniti svijet? Također, u centralnom dijelu hola postavljen je veliki pano s plakatom koji prikazuje sudionike u krugu vršnjačkog nasilja s istaknutim pitanjem „A gdje si ti?“, stoga je organizirana izložba zapravo podsjetnik svima nama da razmislimo koja je naša uloga i kakve su nam mogućnosti da spriječimo svaki oblik vršnjačkog nasilja. U sklopu Dana, fotografirali su se svi učenici i djelatnici koji su dan obilježili nošenjem ružičaste majice. Izložbu su organizirale i priredile pedagoginja Renata Čelik i Margareta Maletić, pripravnica pedagoginja. Detaljnije pročitajte pod "više".

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi – inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno nasilje nad dječakom koji je nosio ružičastu majicu kako bi iskazao podršku liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su od tada solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Centar za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN), nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Prva gimnazija Varaždin rado se odaziva obilježavanju obljetnice svake godine.